Arkansas-Pine Bluff’s Tiana Johnson was named Offensive Player of the Year, Freshman of the Year, and First-Team All-Conference
Winter Sports Practices
Winter Sports
W. Basketball – Coach Whitsett – dwhit900@yahoo.com
Tryouts: Main/Aux Gyms
Date: Nov 7 – Nov 10
Time: 6:00 PM – 8:00 PM
M. Basketball – Coach Fields – coachrfields@gmail.com
Practice: Mon. Nov. 7 – Nov 10
Freshman Time: 4:00 PM – 6:00 PM
JV Time: 4:00 PM – 6:00 PM
Varsity Time: 7:30 PM – 9:30 PM
M. Soccer – Coach Sandhu – nurajan25@gmail.com
Location: Stadium Turf
Practice: Nov. 7 – Nov 10
Varsity: 6:00 PM – 9:00 PM
JV Time: 6:00 PM – 7:30 PM
W. Soccer – Coach Groves – dgroves1@frontiernet.net
Locations: Back Grass
Practice: Nov. 7 – Nov 10
JV: 3:45 PM – 5:15 PM
Wrestling – Coach Walker – fevwalker@yahoo.com
Tryouts: Multipurpose Room
Date: Mon. Nov 7 – Nov 10
Time: 4:00 PM – 6:00 PM
Winter Sports Information
Winter Sports Information
Conditioning information (Not Mandatory)
Boys Basketball Mon-Thur 3:45 PM – 5:45 PM.
All levels meet at the track
Girls Basketball Mon-Thur 6:00 PM – 7:45 PM
All levels meet at the track
Wrestling Mon-Fri 4:00 PM – 6:00 PM
On the blacktop/outdoor basketball hoops
Winter Sports Parent Informational –
Tuesday October 25, at 6PM in the Multipurpose room.
Tryouts – October 31, Nov. 1, Nov. 2
All interested athletes, winter sports tryouts begin Monday, October 31st. You must create an account at homecampus.com to complete your online athletic packet. Students also need to have a minimum GPA of 2.0 on their term 1 grades to tryout. You must be cleared by athletic director in-order to tryout.
Coaches Contact Information
Women’s Basketball – David Whitsett – dwhit900@yahoo.com
Men’s Basketball – Coach Robert Fields – coachrfields@gmail.com
Men’s Soccer – Coach Arun Sandhu – nurajan25@gmail.com
Women’s Soccer – David Groves – dgroves1@frontiernet.net
Wrestling – Evan Walker – fevwalker@yahoo.com
Varsity Lettermen Jackets
If you are interested in buying a Lettermen Jacket, the Neff Company is a trusted company.
http://www.neffjacketshop.com/jacketshop.asp?password=056169
Randy Vetterlein
The Neff Company
Serving California Schools for 28 years
(800) 232-6333 Customer Service
2022-2023 Fall Sport Information
Fall Sports Information – Practice times and locations
Football – Stadium
Practice: Monday, Tuesday, Wednesday
Practice – 3:45 PM – 6:00 PM
Coach Coronado – dcoronad@egusd.net
Cross Country – Stadium
Practice: Monday – Friday – 3:45 PM – 5:30 PM
Head Coach: Coach Villa – ibellavilla@gmail.com
Girls Volleyball – Main Gym/Small Gym
Practice – 4:00 PM – 6:00 PM (Main Gym/Small Gym)
Head Coach: Coach Neufeld Joel@creeksideeg.com
Girls Tennis – Tennis Courts
Practice: Monday – Friday – 3:45 PM – 5:30 PM
Head Coach: Coach Naidu – devesh.naidu@yahoo.com
Girls Golf
Wednesday and Thursday
Practice: 4:00 PM – 6:00 PM
Head Coach: Coach Fritz – jfritz@egusd.net
Boys and Girls Water Polo
Cosumnes River College Pool
Practice: 4:30 PM – 6:30 PM
Head Coach: Coach Bumbaca – abumbaca@egusd.net
Cheer – Multi Purpose Room
Tuesday, Wednesday, Thursday 6:30 PM – 8:30 PM
Head Coach: Coach Magnuson –jmagnuso@egusd.net
FALL SPORTS SCHEDULES
2023 – 2024 Athletic Clearance
Athletic Clearance
At Monterey Trail we use an online clearance process to clear our athletes. The website is www.homecampus.com
Students will need to create an account and upload a current physical after May 1st, 2023 for the School year of 2023-2024. Also you can find the EGUSD physical form on the mthsmustangs.com under the Forms page. If you have any questions about clearance. Please email David Coronado, dcoronad@egusd.net
You must be academically eligible from final term 4 grades to tryout for a 2023 fall sport.
PHYSICAL FORM
EGUSD Sports Physical Examination Form 23.24
STUDENT ACCIDENTAL INSURANCE
https://www.egusd.net/documents/Departments/Risk-Management/1709_ONLINE_2017.pdf
K-12 Student Accident Insurance
https://www.kandkinsurance.com/sites/K12Voluntary/Pages/Home.aspx
Summer Camp Info
Baseball – all levels – Summer workouts starting Monday June 7th – 12:30pm-3:30pm. Workouts are Tues-Fri.
Football – Freshmen Football summer workouts starting Tuesday May 31st – 8am-11am. Workouts are Daily Mon-Fri.
Women’s Soccer – all levels – Summer workouts starting Monday June 6th – 9:30am-11am. Meet outside of MTHS weightroom. Workouts are Mondays, Wednesdays & Fridays.
Men’s Volleyball – all levels – Summer workouts starting Monday June 6th – 12:30pm-3:30pm. Main Gym. Workouts are Monday-Thursday.
Women’s Volleyball – all levels – Summer workouts starting Monday June 6th – 12:30pm-3:30pm. Main Gym. Workouts are Monday-Thursday.
More info to come for the other sports……………………….
Go Mustangs!
Spring Awards 2022
2022 SPRING SPORTS
# of Athletes G.P.A.
VARSITY BASEBALL 18 3.09
VARSITY MEN’S GOLF 7 2.96
VARSITY SOFTBALL 13 3.65
JV SOFTBALL 21 3.56
VARSITY MEN’S SWIMMING 10 3.88
VARSITY WOMEN’S SWIMMING 13 4.02 VARSITY MEN’S TENNIS 27 3.86
JV MEN’S TENNIS 5 3.90
VARSITY MEN’S TRACK & FIELD 25 3.40
JV MEN’S TRACK & FIELD 30 3.27
VARSITY WOMEN’S TRACK & FIELD 11 3.39
JV WOMEN’S TRACK & FIELD 17 4.00
VARSITY MEN’S VOLLEYBALL 13 3.49
JV MEN’S VOLLEYBALL 11 3.36
TOTAL 200 3.55
VARSITY BASEBALL – ALL-LEAGUE 1st TEAM: Lawrence Prakash, Christian Coronado; MVP: Mario Navarro; SILVER SLUGGER: Gabe Coronado; CY YOUNG: Lawrence Prakash; GOLDEN GLOVE: Frank Arcuri; ROOKIE OF THE YEAR: Christian Coronado; Sportsmanship Award: David Romero
VARSITY MEN’S GOLF – SJS Qualifers – Zach Carey; MVP: Zach Carey; MOST IMPROVED: Mateo Perez; MOST INSPIRATIONAL: Anthony Campos; Sportsmanship Award: Jorden Mosley
VARSITY SOFTBALL – METRO MVP: Marissa Montano, ALL-LEAGUE 1st TEAM: Dakota Bumbaca, Sydney Carter; MUSTANG AWARD: Marissa Montano, Dakota Bumbaca, Sydney Carter: Sportsmanship Award: Niya Bumbaca
VARSITY SWIMMING & DIVING – SJS Qualifers – Shayla Do, Sydney Lee, Katie Tu, Julio Gonzalez, Ivan Bao, Graydon Francisco, Tae Kim, Jamar Lee, Jaden Song, Kyan Song, Eva Bao, Niya Bumbaca; ALL-LEAGUE 1st TEAM: Katie Tu, Evan Tran; MVP: Ivan Bao & Katie Tu; MOST IMPROVED: Graydon Francisco & Serina Leggett; MUSTANG AWARD: Jamar Lee & Niya Bumbaca; WOMEN’S TEAM = HIGHEST TEAM GPA = 4.02
VARSITY MEN’S TENNIS – ALL-LEAGUE 1st TEAM: Albert Kyle Dimaisip; MVP: Albert Kyle Dimaisip; MOST IMPROVED: Harjot Gidha; MUSTANG AWARD: Ashtan Thach
VARSITY TRACK & FIELD – Men’s Track & Field LEAGUE CHAMPIONS; Masters Qualifiers: Lamont Dunn, Daelin Ellis, Joey McNamee, Arik Phillips, Elizabeth Reynaga, Isabella Villa, Jaden Williams; ALL-LEAGUE 1st TEAM: – Fata Puloka x2, Arik Phillips x2, Jaden Williams x2, Lamont Dunn x2, Elizabeth Reynaga x2, Mikayla Dumpson, Joey McNamee, Daelin Ellis; MOST VALUABLE TRACK ATHLETES: Jaden Williams & Isabella Villa; MOST VALUABLE FIELD ATHLETES: Lamont Dunn & Elizabeth Reynaga; MUSTANG AWARD: Joey McNamee & Tiana Johnson
VARSITY MEN’S VOLLEYBALL – LEAGUE CHAMPIONS; SJS PLAYOFFS; METRO LEAGUE PLAYER OF THE YEAR: John Luong, ALL-LEAGUE 1st TEAM: Jacob Saechao, Dylan Dang, Khoa Nguyen; MVP: Jacob Saechao; MOST IMPROVED: Dehryn Brown; MOST INSPIRATIONAL: Khoa Nguyen
JV
JV TRACK & FIELD – MOST VALUABLE TRACK ATHLETES: Kevon Lomack & Jaide Anderson; MOST VALUABLE FIELD ATHLETES: Cameron Haynie & Genevieve Hamel: MUSTANG AWARD: Arjan Banwait & Aaliyah Youngblood
JV MEN’S VOLLEYBALL – League Champions; MVP: Mark Lin; MOST IMPROVED: Josh Luo; MOST INSPIRATIONAL: Ryan Le
Class of 2022 Athletic Awards
ATHLETE OF THE YEAR:
MALE FEMALE Frank Arcuri Tiana Johnson
ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES:
Julio Gonzalez Isabella Villa
SCHOLAR ATHLETE AWARD
Lay, Saranna |
Nguyen, Hoang |
Phi, Theresa |
Vo, Tina |
Su, Elton |
Do, Shayla |
Tran, Vivian |
Cruz, Jasmine |
Harmon, Joshua |
Prasad, Shanya |
Matutis, Abigail |
Chu, Allison |
Durham, Armani |
Johnson, Tiana |
Gooding, Dailani |
Menefee, Kyla |
Dang, Dylan |
Nguyen, Khoa |
Tu, Katie |
Huynh, Kyrstal |
Prakash, Lawrence |
Billoups-Barker, Jamari |
Castillo Borrego, Mia |
Visitacion, Jasmine |
Romero, Salina |
Villa, Isabella |
Saechao, Jacob |
Lee, Sydney |
Washington, Amariyana |
Saechao, Jalen |
Singh, Manmeet |
Rosales-Bravo, Marly |
Dunn, Lamont |
SENIOR HONOR CORDS
Johnson, Tiana |
Villa, Isabella |
Arcuri, Frank |
Gonzalez, Julio |
Prasad, Shanya |
Carter, Sydney |
Chu, Allison |
Do, Shayla |
Lee, Sydney |
Menefee, Kyla |
Cruz, Jasmine |
De Alba, Jenny |
Harmon, Joshua |
McNamee, Joey |
Nguyen, Hoang |
Prakash, Lawrence |
Rosales-Bravo, Marly |
Saeteurn, Kao |
Tran, Johnny |
Tu, Katie |
MOST IMPROVED ATHLETE:
Lamont Dunn & Vivian Tran
COMEBACK ATHLETE OF THE YEAR:
Kao Saeteurn & Emma Huerta
3 SPORT ATHLETES:
Elias Argumedo Siaosi Hafoka Ashley Ambriz
Arjan Banwait Cameron Haynie Jaide Anderson
Rajan Banwait Christian Herrington Kylah Boyd
Gabriel Bonilla Kevon Lomack Ysabella Capetillo
Denzell Butler Hasaan Miller Duice Cervantes
Christian Coronado Jairo Navarro Diya Johl
Gabe Coronado Fata Puloka Tiana Johnson
Davon Donaldson Anthony Sahota Serina Leggett
Carmelo Ewing Harsimerdeep Toor Charis Neufield
Graydon Francisco Josiayh Williams Destiny Paris
Sean Gomez Hao Xu Mandy Pham
Isabella Villa
# of Athletes G.P.A.
442 3.45
1st Team ALL-LEAGUE Athletes Community Involvement
69 Mark Macres Memorial Football Game
Mark Macres Men’s Basketball Tournament
Athletic Scholarships Earned Community Service
Tiana Johnson – Arkansas – Pine Bluff Elementary School Track Meet
Ronnie Brutus – Central Washington Track & Field helps w/ Harris MS Meets
Jr. Mustang Football Program
Team & Individual Highlights
Football – SJS Finalist
LEAGUE CHAMPIONS – Football, Men’s Volleyball, Men’s Track & Field
SJS Playoff Teams – Football, Women’s Water Polo, Men’s Basketball, Women’s Basketball, Women’s Soccer, Men’s Volleyball
Track & Field – Masters qualifiers: Lamont Dunn, Daelin Ellis, Joey McNamee, Arik Phillips, Elizabeth Reynaga, Isabella Villa, Jaden Williams; Wrestling – Masters Qualifiers – Hao Xu, Carmelo Ewing, Derrick Brown, Kao Saeteurn, Sem’Maurah Collins; Swimming – SJS Qualifiers: Shayla Do, Sydney Lee, Katie Tu, Julio Gonzalez, Ivan Bao, Graydon Francisco, Tae Kim, Jamar Lee, Jaden Song, Kyan Song, Eva Bao, Niya Bumbaca; Football – 1st Team ALL-METRO – Frank Arcuri, Tanaki Tonga, Uvante Usher; Men’s Golf – SJS Qualifier – Zach Carey; Cross Country – SJS Qualifiers – Hao Xu, Isabella Villa; Women’s Golf – SJS Qualifier – Hannah Smith; Women’s Soccer – Tiana Johnson – 1st Team ALL-METRO
MONTEREY TRAIL VS FRANKLIN (ELK GROVE) – BOYS VOLLEYBALL D1 FIRST ROUND
Come out and support our boys volleyball team on Tuesday, May 3 at 7:00 PM. They will be hosting Franklin High School in the first round of the D1 volleyball playoffs. Tickets must be purchased online, this is a ticketless event and tickets will not be sold at the door.