Tiana Johnson – class of 22 – Offensive Player of the year

Arkansas-Pine Bluff’s Tiana Johnson was named Offensive Player of the Year, Freshman of the Year, and First-Team All-Conference

https://nam02.safelinks.protection.outlook.com/?url=https%3A%2F%2Fuapblionsroar.com%2Fnews%2F2022%2F11%2F3%2Fwomens-soccer-uapbsoccer-collects-conference-honors-as-they-gear-up-for-swac-tournament-against-southern-u.aspx&data=05%7C01%7CRArcuri%40egusd.net%7C8962e3d144dc4856920608dabe7334d4%7C03d4d9960f8144c68dc6f3e24a9a5ded%7C0%7C0%7C638031699625446398%7CUnknown%7CTWFpbGZsb3d8eyJWIjoiMC4wLjAwMDAiLCJQIjoiV2luMzIiLCJBTiI6Ik1haWwiLCJXVCI6Mn0%3D%7C2000%7C%7C%7C&sdata=6qHSV3mBzVZwC7KkIGAF8fykvx6yIB6b9t%2F67tZqSYY%3D&reserved=0

Winter Sports Practices

Winter Sports

W. Basketball – Coach Whitsett – dwhit900@yahoo.com

Tryouts: Main/Aux Gyms

Date: Nov 7 – Nov 10

Time: 6:00 PM – 8:00 PM

M. Basketball – Coach Fields – coachrfields@gmail.com

Practice: Mon. Nov. 7 – Nov 10

Freshman Time: 4:00 PM – 6:00 PM

JV Time: 4:00 PM – 6:00 PM

Varsity Time: 7:30 PM – 9:30 PM

M. Soccer – Coach Sandhu – nurajan25@gmail.com

Location: Stadium Turf

Practice: Nov. 7 – Nov 10

Varsity: 6:00 PM – 9:00 PM

JV Time: 6:00 PM – 7:30 PM

W. Soccer – Coach Groves – dgroves1@frontiernet.net

Locations: Back Grass

Practice: Nov. 7 – Nov 10

JV: 3:45 PM – 5:15 PM

Wrestling – Coach Walker – fevwalker@yahoo.com

Tryouts:  Multipurpose Room

Date: Mon. Nov 7 – Nov 10

Time: 4:00 PM – 6:00 PM

 

Winter Sports Information

Winter Sports Information

Conditioning information (Not Mandatory)

Boys Basketball Mon-Thur 3:45 PM – 5:45 PM.
All levels meet at the track

Girls Basketball Mon-Thur 6:00 PM – 7:45 PM
All levels meet at the track

Wrestling Mon-Fri 4:00 PM – 6:00 PM
On the blacktop/outdoor basketball hoops

Winter Sports Parent Informational

Tuesday October 25, at 6PM in the Multipurpose room.

Tryouts – October 31, Nov. 1, Nov. 2

All interested athletes, winter sports tryouts begin Monday, October 31st.  You must create an account at homecampus.com to complete your online athletic packet.  Students also need to have a minimum GPA of 2.0 on their term 1 grades to tryout.  You must be cleared by athletic director in-order to tryout.

CLEARANCE INFORMATION

SPORTS PHYSICAL EXAM FORM

Coaches Contact Information

Women’s Basketball – David Whitsett – dwhit900@yahoo.com

Men’s Basketball – Coach Robert Fields – coachrfields@gmail.com

Men’s Soccer – Coach Arun Sandhu – nurajan25@gmail.com

Women’s Soccer – David Groves – dgroves1@frontiernet.net 

Wrestling – Evan Walker – fevwalker@yahoo.com

2022-2023 Fall Sport Information

Fall Sports Information – Practice times and locations

CLEARANCE INFORMATION

Football – Stadium

Practice: Monday, Tuesday, Wednesday

Practice – 3:45 PM – 6:00 PM

Coach Coronado – dcoronad@egusd.net

Cross Country – Stadium
Practice: Monday – Friday  – 3:45 PM – 5:30 PM

Head Coach: Coach Villa – ibellavilla@gmail.com

Girls Volleyball – Main Gym/Small Gym 

Practice – 4:00 PM – 6:00 PM (Main Gym/Small Gym)

Head Coach: Coach Neufeld Joel@creeksideeg.com

Girls Tennis – Tennis Courts

Practice: Monday – Friday  – 3:45 PM – 5:30 PM

Head Coach: Coach Naidu – devesh.naidu@yahoo.com

Girls Golf 

Wednesday and Thursday

Practice: 4:00 PM – 6:00 PM

Head Coach: Coach Fritz – jfritz@egusd.net

Boys and Girls Water Polo

Cosumnes River College Pool 

Practice: 4:30 PM – 6:30 PM

Head Coach: Coach Bumbaca – abumbaca@egusd.net

Cheer – Multi Purpose Room

Tuesday, Wednesday, Thursday 6:30 PM – 8:30 PM

Head Coach: Coach Magnuson –jmagnuso@egusd.net

FALL SPORTS SCHEDULES

2022-2023 G.GOLF

2022-2023 G.VOLLEYBALL

2022-2023 WATER POLO

2022-2023 G. Tennis

2022-2023 CROSS COUNTRY

2022-2023 FOOTBALL

2022 – 2023 Athletic Clearance

Athletic Clearance

At Monterey Trail we use an online clearance process to clear our athletes. The website is www.homecampus.com

Students will need to create an account and upload a current physical after May 1st, 2022 for the School year of 2022-2023. Also you can find the EGUSD physical form on the mthsmustangs.com under the Forms page. If you have any questions about clearance. Please email David Coronado, dcoronad@egusd.net 

22-23 Athletic Clearance Instructions

You must be academically eligible from final term 4 grades to tryout for a 2022 fall sport. 

PHYSICAL FORM

EGUSD-Sports-Physical-Examination-Form-22-23

STUDENT ACCIDENTAL INSURANCE

https://www.egusd.net/documents/Departments/Risk-Management/1709_ONLINE_2017.pdf

K-12 Student Accident Insurance

https://www.kandkinsurance.com/sites/K12Voluntary/Pages/Home.aspx

Summer Camp Info

Baseball – all levels – Summer workouts starting Monday June 7th – 12:30pm-3:30pm.  Workouts are Tues-Fri.

Football – Freshmen Football summer workouts starting Tuesday May 31st – 8am-11am.  Workouts are Daily Mon-Fri.

Women’s Soccer – all levels – Summer workouts starting Monday June 6th – 9:30am-11am.  Meet outside of MTHS weightroom.  Workouts are Mondays, Wednesdays & Fridays.

Men’s Volleyball – all levels – Summer workouts starting Monday June 6th – 12:30pm-3:30pm.  Main Gym.  Workouts are Monday-Thursday.

Women’s Volleyball – all levels – Summer workouts starting Monday June 6th – 12:30pm-3:30pm.  Main Gym.  Workouts are Monday-Thursday.

More info to come for the other sports……………………….

Go Mustangs!

Spring Awards 2022

2022 SPRING SPORTS

                                                          # of Athletes      G.P.A.

VARSITY BASEBALL                                    18                       3.09

VARSITY MEN’S GOLF                                   7                       2.96

VARSITY SOFTBALL                                    13                       3.65

JV SOFTBALL                                                21                       3.56

VARSITY MEN’S SWIMMING                        10                       3.88

VARSITY WOMEN’S SWIMMING                 13                       4.02                         VARSITY MEN’S TENNIS                            27                       3.86

JV MEN’S TENNIS                                          5                      3.90

VARSITY MEN’S TRACK & FIELD               25                       3.40

JV MEN’S TRACK & FIELD                         30                       3.27

VARSITY WOMEN’S TRACK & FIELD       11                       3.39

JV WOMEN’S TRACK & FIELD                  17                       4.00

VARSITY MEN’S VOLLEYBALL                  13                       3.49

JV MEN’S VOLLEYBALL                              11                       3.36

                                                      TOTAL   200                      3.55

VARSITY BASEBALLALL-LEAGUE 1st TEAM: Lawrence Prakash, Christian Coronado; MVP: Mario Navarro; SILVER SLUGGER:  Gabe Coronado; CY YOUNG:  Lawrence Prakash; GOLDEN GLOVE:  Frank Arcuri; ROOKIE OF THE YEAR:  Christian Coronado; Sportsmanship Award:  David Romero

VARSITY MEN’S GOLF – SJS Qualifers – Zach Carey; MVP: Zach Carey; MOST IMPROVED:  Mateo Perez; MOST INSPIRATIONAL:  Anthony Campos; Sportsmanship Award:  Jorden Mosley

VARSITY SOFTBALL – METRO MVP:  Marissa Montano, ALL-LEAGUE 1st TEAM: Dakota Bumbaca, Sydney Carter; MUSTANG AWARD: Marissa Montano, Dakota Bumbaca, Sydney Carter:  Sportsmanship Award:  Niya Bumbaca

VARSITY SWIMMING & DIVINGSJS Qualifers – Shayla Do, Sydney Lee, Katie Tu, Julio Gonzalez, Ivan Bao, Graydon Francisco, Tae Kim, Jamar Lee, Jaden Song, Kyan Song, Eva Bao, Niya Bumbaca; ALL-LEAGUE 1st TEAM: Katie Tu, Evan Tran; MVP: Ivan Bao & Katie Tu; MOST IMPROVED:  Graydon Francisco & Serina Leggett; MUSTANG AWARD: Jamar Lee & Niya Bumbaca; WOMEN’S TEAM = HIGHEST TEAM GPA = 4.02

VARSITY MEN’S TENNISALL-LEAGUE 1st TEAM: Albert Kyle Dimaisip; MVP: Albert Kyle Dimaisip; MOST IMPROVED: Harjot Gidha; MUSTANG AWARD: Ashtan Thach

VARSITY TRACK & FIELD – Men’s Track & Field LEAGUE CHAMPIONS; Masters Qualifiers: Lamont Dunn, Daelin Ellis, Joey McNamee, Arik Phillips, Elizabeth Reynaga, Isabella Villa, Jaden Williams; ALL-LEAGUE 1st TEAM:  – Fata Puloka x2, Arik Phillips x2, Jaden Williams x2, Lamont Dunn x2, Elizabeth Reynaga x2, Mikayla Dumpson, Joey McNamee, Daelin Ellis;  MOST VALUABLE TRACK ATHLETES: Jaden Williams & Isabella Villa; MOST VALUABLE FIELD ATHLETES:  Lamont Dunn & Elizabeth Reynaga; MUSTANG AWARD:  Joey McNamee & Tiana Johnson

VARSITY MEN’S VOLLEYBALL LEAGUE CHAMPIONS; SJS PLAYOFFS; METRO LEAGUE PLAYER OF THE YEAR:  John Luong, ALL-LEAGUE 1st TEAM: Jacob Saechao, Dylan Dang, Khoa Nguyen; MVP:  Jacob Saechao; MOST IMPROVED: Dehryn Brown; MOST INSPIRATIONAL:  Khoa Nguyen

JV

JV TRACK & FIELD – MOST VALUABLE TRACK ATHLETES: Kevon Lomack & Jaide Anderson; MOST VALUABLE FIELD ATHLETES: Cameron Haynie & Genevieve Hamel:  MUSTANG AWARD: Arjan Banwait & Aaliyah Youngblood

JV MEN’S VOLLEYBALLLeague Champions; MVP: Mark Lin; MOST IMPROVED: Josh Luo; MOST INSPIRATIONAL: Ryan Le

Class of 2022 Athletic Awards

ATHLETE OF THE YEAR:

MALE                                                  FEMALE                                                             Frank  Arcuri                                         Tiana Johnson

ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES:

Julio Gonzalez                                      Isabella Villa

SCHOLAR ATHLETE AWARD

Lay, Saranna
Nguyen, Hoang
Phi, Theresa
Vo, Tina
Su, Elton
Do, Shayla
Tran, Vivian
Cruz, Jasmine
Harmon, Joshua
Prasad, Shanya
Matutis, Abigail
Chu, Allison
Durham, Armani
Johnson, Tiana
Gooding, Dailani
Menefee, Kyla
Dang, Dylan
Nguyen, Khoa
Tu, Katie
Huynh, Kyrstal
Prakash, Lawrence
Billoups-Barker, Jamari
Castillo Borrego, Mia
Visitacion, Jasmine
Romero, Salina
Villa, Isabella
Saechao, Jacob
Lee, Sydney
Washington, Amariyana
Saechao, Jalen
Singh, Manmeet
Rosales-Bravo, Marly
Dunn, Lamont

SENIOR HONOR CORDS

Johnson, Tiana
Villa, Isabella
Arcuri, Frank
Gonzalez, Julio
Prasad, Shanya
Carter, Sydney
Chu, Allison
Do, Shayla
Lee, Sydney
Menefee, Kyla
Cruz, Jasmine
De Alba, Jenny
Harmon, Joshua
McNamee, Joey
Nguyen, Hoang
Prakash, Lawrence
Rosales-Bravo, Marly
Saeteurn, Kao
Tran, Johnny
Tu, Katie

MOST IMPROVED ATHLETE:

Lamont Dunn & Vivian Tran

COMEBACK ATHLETE OF THE YEAR:

Kao Saeteurn & Emma Huerta

3 SPORT ATHLETES:

Elias Argumedo                   Siaosi Hafoka                                      Ashley Ambriz

Arjan Banwait                     Cameron Haynie                                 Jaide Anderson

Rajan Banwait                     Christian Herrington                           Kylah Boyd

Gabriel Bonilla                     Kevon Lomack                                    Ysabella Capetillo

Denzell Butler                      Hasaan Miller                                       Duice Cervantes

Christian Coronado            Jairo Navarro                                       Diya Johl

Gabe Coronado                   Fata Puloka                                          Tiana Johnson

Davon Donaldson               Anthony Sahota                                  Serina Leggett

Carmelo Ewing                     Harsimerdeep Toor                             Charis Neufield

Graydon Francisco              Josiayh Williams                                  Destiny Paris

Sean Gomez                         Hao Xu                                                  Mandy Pham

Isabella Villa

# of Athletes                                      G.P.A.           

    442                                                     3.45

1st Team ALL-LEAGUE Athletes         Community Involvement             

                 69                                            Mark Macres Memorial Football Game

                                                                 Mark Macres Men’s Basketball Tournament

Athletic Scholarships Earned                  Community Service

Tiana Johnson – Arkansas – Pine Bluff    Elementary School Track Meet

Ronnie Brutus – Central Washington        Track & Field helps w/ Harris MS Meets

                                                                   Jr. Mustang Football Program                   

Team & Individual Highlights

Football – SJS Finalist

LEAGUE CHAMPIONS – Football, Men’s Volleyball, Men’s Track & Field

SJS Playoff Teams – Football, Women’s Water Polo, Men’s Basketball, Women’s Basketball, Women’s Soccer, Men’s Volleyball

Track & Field –  Masters qualifiers: Lamont Dunn, Daelin Ellis, Joey McNamee, Arik Phillips, Elizabeth Reynaga, Isabella Villa, Jaden Williams; Wrestling – Masters Qualifiers – Hao Xu, Carmelo Ewing, Derrick Brown, Kao Saeteurn, Sem’Maurah Collins; Swimming – SJS Qualifiers: Shayla Do, Sydney Lee, Katie Tu, Julio Gonzalez, Ivan Bao, Graydon Francisco, Tae Kim, Jamar Lee, Jaden Song, Kyan Song, Eva Bao, Niya Bumbaca; Football – 1st Team ALL-METRO – Frank Arcuri, Tanaki Tonga, Uvante Usher;  Men’s Golf – SJS Qualifier – Zach Carey; Cross Country – SJS Qualifiers – Hao Xu, Isabella Villa; Women’s Golf – SJS Qualifier – Hannah Smith; Women’s Soccer – Tiana Johnson – 1st Team ALL-METRO