Awards & Achievement

2013/2014 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
DELTA VALLEY CONFERENCE CHAMPIONS WOMEN’S BASKETBALL
ATHLETE OF THE YEAR
Brian Jackson Alexandra Holt
ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
Paul Gooden
Kelly Banh
Andrew Schiele
MOST IMPROVED ATHLETE Gerald Jordan
COMEBACK ATHLETE OF THE YEAR
Paul Gooden Donovan Robinson

Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Tselot Abdissa Tommy Luu Trystan Bolds
Jack Liu Natalie Antolin Jermaine Bell
Natalie Antolin Minh Le Kamra Newton
Tommy Luu Kelly Banh Neville Bood
M.J. Bautista Delaney Ford Kelly Banh
Patton Nguyen Qunicy Doss Amber Cook
James Osumah Andrew Schiele Austin Nguyen
Hewitt Chang James Osumah Elizabeth Corona
Veena Do Y Phun Phillip Fang
Qunicy Doss Marvin Quinteros Pedro Pantoja-R
Kaylissa Dunson Justin Vong Lauren Ha
Andrew Schiele Alexandra Holt Conor Ford
Andrea Echols Brian Jackson Donovan Robinson
Nicole Sims Paul Gooden Jade Newman
Alexandra Holt Nicole Sims Robert Holt
Irene Sin Shane Singh Krishneel Singh
Erica Huang Essence Hardeman Brian Jackson
Roberto Soto Dupri Stewart
Karen Kuang Dennis Kuma
Justin Vong Rich Thao
Minh Le Morris Love
Ana Wistos EJ Viacrusis
Tawayne Malone

Winter Sports 2014/2013 • Awards
Athlete Award
Men's Basketball • Varsity
SJS Division 1 Playoff Qualifer
Leondre Lintz ALL-DVC
Sanam Jhajj ALL-DVC
Leondre Lintz MUSTANG AWARD
DeAnte Collins MOST IMPROVED
Brian Jackson SCHOLAR ATHLETE
Sanam Jhajj ATTITUDE/EFFORT/SKILL AWARD
Leondre Lintz OPTIMIST ALL-STAR
Women's Basketball • Varsity – DVC CHAMPION
SJS Division 1 Playoff Qualifer
Jasmine Redmon ALL-METRO
Jasmine Redmon DVC MVP
Jasmine Redmon ALL-DVC
Tiara Webb ALL-DVC
DVC Coach of the Year
Jasmine Redmon MVP
Jasmine Chapman MOST IMPROVED
Tiara Webb COACHES AWARD
Jasmine Redmon OPTIMIST ALL-STAR
Wrestling • Varsity
MASTERS QUALIFERS
EJ Viacrusis Israel Washington
EJ Viacrusis IRON MAN AWARD
Philipp Urriza MUSTANG AWARD
Brittany Morgan OUTSTANDING FEMALE WRESTLER
Kim Viacrusis MOST IMPROVED
Israel Washington TAKEDOWN CHAMPION
Wilcardo Anderson OUTSTANDING FRESHMAN
Cheerleading • Varsity
Nicole Sims MUSTANG AWARD
Amy Tran MOST SPIRITED
Yarelisa Salcedo MOST IMPROVED
JV MEN’S BASKETBALL
Neville Bood – MUSTANG AWARD
Roosevelt Barrow MOST IMPROVED
Josh Ramones SCHOLAR ATHLETE
JV WOMEN’S BASKETBALL – DVC CHAMPION
Camay Stocker MVP
Ciera Hayward MOST IMPROVED
Shenaiah Castex COACHES AWARD
hr
Fall Sports 13 • Awards
Athlete Award
CROSS COUNTRY
Regina Nyresso, Kelly Banh SJS Div 1 Qualifiers
Regina Nyresso ALL-DVC 1st Team
Regina Nyresso Women’s MVP
Gustavo Ortiz Men’s MVP
Roberto Noguera COACHES AWARD
Jazzlyn Hughes MOST IMPROVED
Jason Zhen SCHOLAR ATHLETE
Kelly Banh SPORTSMANSHIP
MTHS Best 3.89 Team GPA
VARSITY FOOTBALL
Donovan Robinson, Elijah Mc Glothin, Gerald Jordan ALL-DVC 1st Team
Donovan Robinson MVP:
Trey Nahhas OFFENSIVE P.O.Y
Andre Flury DEFENSIVE P.O.Y
Rodney Spidell SPECIAL TEAMS P.O.Y
Gerald Jordan MOST IMPROVED
Paul Gooden MACRES MEMORIAL AWARD
VARSITY MEN’S SOCCER
Angel Tejada ALL-DVC 1st Team
Arnold Arias OFFENSIVE MVP
David Martinez DEFENSIVE MVP
Marvin Quinteros MUSTANG AWARD
Jonathan Strack DVC Coach of the Year
VARSITY WOMEN’S TENNIS
Veena Do MVP
Priscilla Hoang MOST IMPROVED
Makalah Alexander MOST INSPRIATIONAL
VARSITY WOMEN’S VOLLEYBALL
Alex Holt DVC co-MVP
Alex Holt, Andrea Echols, Zaire Dartis ALL-DVC 1st Team
Alex Holt MVP
Andrea Echols COACHES AWARD
Emelda Malm-Annan MOST IMPROVED
VARSITY MEN’S WATER POLO
Elias Williams MVP
Andre Viloria MOST IMPROVED
Peyton Bell MUSTANG AWARD
VARSITY WOMEN’S WATER POLO
Kamara Newton ALL-DVC 1st Team
Kamara Newton MVP
Julissa Carmona MOST IMPROVED
Gabrielle Hill MUSTANG AWARD

hr

Fall Sports 13 • Team G.P.A
 Sport
# of Athletes G.P.A.
Varsity Men's Cross Country 21 3.64
Varsity Women's Cross Country 7 3.89
JV Men's Cross Country 7 3.73
JV Women’s Cross Country 3 3.75
Varsity Football 26 3.10
JV Football 38 2.82
Varsity Men’s Soccer 18 3.15
JV Men’s Soccer 18 3.11
Varsity Women’s Tennis 12 3.76
JV Women’s Tennis 11 3.84
Varsity Women’s Volleyball 12 3.49
JV Women’s Volleyball 11 3.84
Varsity Men’s Water Polo 12 3.51
Varsity Women’s Water Polo 11 3.59
JV Women's Water Polo 2 3.88
Varsity Cheer 27 3.40
228 3.34
Athletes Average
hr

2012/2013 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
DVC Champions Women's Track and Field
DVC Champions Women's Volleyball
CIF SJS Champion Romin Geiger • Triple Jump
Female Athlete of the Year Nancy Nguyen
Male Athlete of the Year Gabe Tavora
Most Improved Athlete Maurice Gordon
Comeback Athlete of the Year Marlon Ward
Athlete of the Year Nominee Susan Nguyen
Athlete of the Year Nominee Sterling Powell
Athlete of the Year Nominee Daniel Farmer

Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Susan Nguyen Armando Apostol Trystan Bolds
Chanel Cheung Annie Nguyen Barbara Camacho
Uzo Okemiri Alexander Chen Amber Cook
Blair Clark Nancy Nguyen Holli Hadaway
Aron Phong Will Coilton Yvette Mends
Andrew Do Adel Niazi Tiara Webb
Selena Rangel Carlo Decastro Anthony Almonte
Roger Duong Jacqueline Perez Austin Nguyen
Angelique Smith Tho Dinh Donovan Bersamina
Jomari Gabriel Aron Phong Roberto Noguera
Gabe Tavora Andrew Do Neville Bood
Michael Le Sterling Powell Myles Pruitt
Andy Thoong Ignacio Duarte Trevon Carter
Breanne Lee Damond Simmons Donovan Robinson
Grant Tran Suhail Elias Tho Dinh
Andrew Logan Gabe Tavora Jahmar Sexton
Son Yang Daniel Farmer Conor Ford
Bryan Muro Brian Tran Isaiah Stroughter
Nancy Nguyen Jomari Gabriel Brian Jackson
Nguyen Nguyen Grant Tran Adrian Tellez
Cindy Giang Denzel James
Son Yang Marlon Ward
Andrew Logan Gerald Jordan
Israel Washington
Dennis Kuma
Tawayne Malone

hr

Spring Sports 2013 • Awards
Athlete Award
Varsity Baseball
Jordan Vartanian ALL DVC 1st Team
Josias Stevens MVP
Paul Gooden Most Improved
Suhail Elias Team Captain
Varsity Men's Golf
Ade Lebimoyo Most Improved
Jonathan Singh Most Inspirational
Varsity Women's Soccer
Abby Jorgensen ALL DVC 1st Team
Annie Nguyen Mustang Award
Varsity Softball
Saenn Powell ALL DVC 1st Team
Larissa Romero Most Improved
Bre Hamilton Most Improved
Varsity Swim and Dive
Brian Jackson CIF SJS Qualifer
Daniel Farmer CIF SJS Qualifer
Andrew Schiele CIF SJS Qualifer
Brian Nguyen CIF SJS Qualifer
Andre Villoria CIF SJS Qualifer
Mary Jean Mc Auliffe MVP (female)
Brian Jackson MVP (male)
Calvin Saechao Most Improved
Gabrielle Hill Most Improved
Daniel Farmer Most Improved
Varsity Men's Tennis
Tommy Luu CIF SJS D1 Doubles Finalist
Tuyen Ngo CIF SJS D1 Doubles Finalist
Tommy Luu ALL DVC 1st Team
Tuyen Ngo ALL DVC 1st Team
Tommy Luu MVP
Sukong Moua Most Improved
Gerald Jordan Most Inspirational
Varsity Track and Field DVC Champions Women's Track and Field
20 CIF SJS D1 Qualifiers 13 CIF Masters Meet Qualifiers
Romin Geiger Triple Jump CIF State Qualifier
Ciara Levy 110M H CIF State Qualifier
Tiara Webb Long Jump CIF State Qualifier
Adam Huynh 400M Relay CIF State Qualifier
Jahmar Sexton 400M Relay CIF State Qualifier
C.J. Ramseur 400M Relay CIF State Qualifier
Isiaha Bair 400M Relay CIF State Qualifier
Romin Geiger CIF SJS D1 Triple Jump Champion
Ciara Levy DVC 100M, 300M H, 100M relay Champion
Emelda Malm-Annan DVC Shot Put, Discus Champion
Tiara Webb DVC Triple Jump Champion
Myquis Levels-M DVC 100M relay Champion
Tanecia Herring DVC 100M relay Champion
Zaire Hammond DVC 100M relay Champion
Isiaha Bair DVC 300M H Champion
Romin Geiger DVC Long Jump, Triple Jump Champion
Jahmar Sexton Team MVP (Male)
Ciara Levy Team MVP (female)
Myquis Levels-M Most Valuable Track Athlete (female)
Adam Huynh Most Valuable Track Athlete (male)
Tiara Webb Most Valuable Field Athlete (female)
Romin Geiger Most Valuable Field Athlete (male)
Isiaha Bair Coach Award
Reality Watts Coach Award
Varsity Men's Volleyball
Gabe Tavora All DVC 1st Team
Tim Thompson All DVC 1st Team
Uzo Ukemiri All DVC 1st Team
Gabe Tavora Offensive MVP
Minh Le Defensive MVP
Charles King Most Improved
JV Baseball
Daniel Encinas Most Valuable Player
Jonathan Hong Most Improved
Jayvee Miranda Team Captain
JV Women's Soccer
Hailey Chu Defensive MVP
Armit Sandhu Most Improved
JV Swim and Dive
Lauren Ha Most Improved
JV Men's Tennis
Vu Le Diamond in the Rough
JV Track and Field
Alexis Mariland DVC JV Long Jump, 100M Relay Champion
Tashayia George DVC 100M Relay Champion
Khiriana Phillips-Brown DVC 100M Relay Champion
Imani Hunt DVC 100M Relay Champion
Eric Chapman DVC 3200M Champion
Miles Pruitt DVC High Jump Champion
Adrianne Bautista DVC JV Long Jump, 100M Relay Champion
Allen Deguzman DVC 100M Relay Champion
Trey Nahhas DVC 100M Relay Champion
Andre Flury DVC 100M Relay Champion
Imani Hunt Most Valuable Track Athlete (female)
Eric Chapman Most Valuable Track Athlete (male)
Alexis Mariland Most Valuable Field Athlete (female)
Trey Nahhas Most Valuable Field Athlete (male)

hr

Spring Sports 2013 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Baseball 11 2.9780
JV Baseball 13 3.11
Varsity Men's Golf 6 3.63
Varsity Women’s Soccer 22 3.11
JV Women’s Soccer 20 3.45
Varsity Softball 11 3.34
Varsity Men's Swimming 23 3.37
Varsity Women's Swimming 10 3.42
JV Women's Swimming 11 3.79
Varsity Men's Tennis 12 3.86
JV Men's Tennis 1 3.50
Varsity Men's Track and Field 29 3.06
Varsity Women's Track and Field 19 3.46
JV Men's Track and Field 38 3.63
JV Women's Track and Field 12 3.37
Varsity Men's Volleyball 9 3.43
247 3.39
Athletes Average

hr 

Winter Sports 2012/2013 • Awards
Athlete Award
Basketball, Mens • Varsity
Leondre Lintz All DVC
Leondre Lintz Mustang Award
Victor Wariso Most Improved
Gabe Tavora Attitude/Effort/Skill
Gabe Tavora Scholar Athlete
Basketball, Mens • JV
Dupri Stewart Most Improved Sophomore
De'Rajaee Austin Most Improved Freshman
Tawayne Malone Scholar Athlete
Basketball, Women's CIF SJS D1 Playoff Qualifier!
Jasmine Redmon All DVC
Tiara Webb All DVC
Jasmine Redmon Co-Most Valuable Player
Tiara Webb Co-Most Valuable Player
Cheyenne Marigny Most Improved
Blair Clark Scholar Athlete
Basketball, Women's • JV
Kamrynn Williams Most Valuable Player
Amber Cook Most Improved
Lauren Ha Scholar Athlete
Wrestling • Varsity
Marlon Ward CIF State Qualifier
Adel Niazi Masters Qualifier
Kendahl Richmond Masters Qualifier
Marlon Ward Masters Qualifier
Israel Washington Masters Qualifier
Kendahl Richmond All DVC
Marlon Ward Most Valuable Player
Kendahl Richmond Mustang Award
Atlanta Nguyen Outstanding Freshman
Cheer • Varsity
Nicole Sims Most Spirited
Breanne Lee Mustang Award
Kayla Saelee Most Improved

hr
Winter Sports 2012/2013 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men’s Basketball 13 3.17
JV Men’s Basketball 20 3.14
Varsity Women’s Basketball 13 3.67
JV Women’s Basketball 11 2.87
Varsity Wrestling 13 3.44
JV Wrestling 16 3.34
Varsity Cheerleading 19 3.43
105 3.30
Athletes Average
hr
Fall Sports 2012 • Awards
Cross Country
Regina Nyresso Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Maurice Gordon Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Tho Dinh Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Waih Truong Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Maurice Gordon All DVC • 1st Team
Regina Nyresso All DVC • 1st Team
Regina Nyresso Most Valuable Athlete, Female
Tho Dinh Most Valuable Athlete, Male
Jessica Rilloraza Most Improved Athlete (Female)
Jeffrey Lam Most Improved Athlete (Male)
Maurice Gordon Most Inspirational
Football
Sterling Powell All DVC • 1st Team
Viliami Umufuke All DVC • 1st Team
Marlon Ward All DVC • 1st Team
Sterling Powell Most Valuable Player
Donovan Robinson Offensive Player of the Year
Marlon Ward Defensive Player of the Year
Adam Huynh Special Teams Player of the Year
Viliami Umufuke Lineman of the Year
CJ Ramseur Macres Memorial Award
Soccer, Men's SJS Division 1 Playoff Qualifier
Andrew Logan All DVC • 1st Team
Alejandro Pasillas All DVC • 1st Team
Alijah Aleem All DVC • 1st Team
Alejandro Pasillas Most Valuable Player
Andrew Logan Defenisve Player of the Year
Sharukh Ali Most Inspirational
Tennis, Women's
Tiara Webb Most Valuable Player
Veena Do Most Improved
Sheerti Kumar Most Inspirational
Volleyball, Varsity Women's DVC Champions!
Summer Tackwood All DVC • 1st Team
Kelechi Ohiri All DVC • 1st Team
Alex Holt All DVC • 1st Team
Naomi Evans All DVC • 1st Team
Summer Tackwood Most Valuable Player
Nancy Nguyen Mustang Workhorse
Naomi Evans Most Improved
Kelechi Ohiri Sac Bee All Metro 2nd Team
Water Polo, Men's • Varsity
Daniel Farmer Most Valuable Player
Christian Rivera Most Improved
Elias Williams Mustang Award
Water Polo, Women's • Varsity
Kamara Newton Most Valuable Player
Amber Williams Most Improved
Pamela Santos Mustang Award
Cross Country • JV
Myquis Levels-Morgan Most Valuable Athlete • Female
Eric Chapman Most Valuable Athlete • Male
Waih Troung Most Improved
Kami Gaillot Most Improved
Basira Abdulshukur Scholar Athlete
Football • JV
Emery Doss Mustang Award
Denzel James Mustang Award
Austin Nguyen Mustang Award
Daz Tillery Mustang Award
Soccer, Men's • JV
David Martinez Most Valuable Player
Jaime Ramos Offensive Player of the Year
Anthongy Garcia-Brockman Mustang of Merit
Tennis, Women's • JV
Tammy Tran Diamond in the Rough Award
Volleyball, Women's • JV
Tanpreet Dodd Most Valuable Player
Trystan Bolds Mustang Work Horse Award
Zaire Hammond Most Improved Player
hr
Fall Sports 2012 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men's Cross Country 20 3.65
Varsity Women's Cross Country 11 3.5
JV Men's Cross Country 3 3.5
JV Women’s Cross Country 1 4.5
Varsity Football 25 3.32
JV Football 30 2.99
Varsity Men’s Soccer 22 3.41
JV Men’s Soccer 21 3.19
Varsity Women’s Tennis 14 3.74
JV Women’s Tennis 4 3.56
Varsity Women’s Volleyball 12 3.91
JV Women’s Volleyball 9 3.64
Varsity Men’s Water Polo 15 3.35
JV Men's Water Polo 1 4.0
Varsity Women’s Water Polo 18 3.64
JV Women's Water Polo 2 3.88
Varsity Cheer 21 3.37
JV Cheer 11 3.16
240 3.42
Athletes Average
hr
2011/2012 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
DVC Champions Women's Volleyball
DVC Champions Women's Basketball
DVC Champions Women's Track and Field
Female Athlete of the Year Summayyah Wiggins
Male Athlete of the Year William Reyes
Ath of the Year Nominees Kelsie Estep, Kristina Lam
Ath of the Year Nominees Juan Albarran
Most Improved Athlete EJ Viacrusis
Comeback Athlete of the Year Erika Clay
Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Juan Albarran Juan Albarran Daria Beard
Denisse Camacho Daria Beard Samantha Bernhard
Judy Chen Ricky Castaneda Trystan Bolds
Kalette Cole Judy Chen Cheyanne Carter
Anjelica Doroen Erika Clay Danielle Dixon
Brelaun Douglas Chris Do Emily Lepisto
Justin Dunn Wayne Do Priscilla Phang
Andrew Encinas Anjelica Doroen Lauren Trejo
Kelsie Estep Kelsie Estep Juan Albarran
Aidan Ford Aidan Ford Jermain Bell
Esther Higgwe Kristina Lam Trevon Carter
Donald Hill Michael Lo Alexander Chen
Daniel Japlit Jeffrey Malm-Annan Kenneth Clemens
Sheelta Kumar Karisa Newton Ignacio Duarte
Kristina Lam James Reede Tawayne Malone
Steven Le William Reyes Gustavo Ortiz
Michael Lo Summayyah Wiggin Isaiah Stroughter
Patrick Lo Justin Wong Randy Tran
Jeffrey Malm-Annan EJ Viacrusis
Daniel Martinez-G Andrew Viloria
Karisa Newton Marlon Ward
Atlanta Nguyen
Son Nguyen
Elizabeth Reyes
Justin Ried
Jennifer Stanley
Sidney Tran
Kenny Troung
Ky Van
Jordan Vong
Mikayle Williams
Justin Wong
hr
Spring 2012 • Awards
Athlete Award
Varsity Baseball
Jordan Vartanian Most Valuable Player
Andrew Logan Most Improved/Most Inspirational
Phuc Chau Team Captain
Varsity Men's Golf
James Reede CIF SJS Qualifer
Justin Wong CIF SJS Qualifer
James Reede ALL DVC 1st Team
James Reede Most Valuable Player
Justin Wong Coach's Award
Quincy Doss Most Improved
Varsity Women's Soccer
Valeria Padilla All DVC 1st Team
Tiara Webb Offensive Most Valuable Player
Alejandra Vega Defensive MVP
Denisse Camacho Most Inspirational
Varsity Softball
Summayyah Wiggins ALL-DVC 1st Team
Jazmyn Anderson ALL-DVC 1st Team
Celestina Ruelas Co-Most Valuable Player
Ashley Fennell Co-Most Valuable Player
Jacqueline Gonzalez Most Improved
Domonique Turner Most Inspirational
Varsity Swim and Dive
Brian Jackson CIF SJS Qualifier
Daniel Farmer CIF SJS Qualifier
Roger Duong CIF SJS Qualifier
Andrew Schiele CIF SJS Qualifier
Kevin Luong CIF SJS Qualifier
Kelsie Estep MVP Female
Daniel Farmer MVP Male
Hao Zhu Most Improved
Ky Van Mustang Award
Varsity Men's Tennis
Tuyen Ngo Most Valuable Player
Armondo Apostol Most Improved
Gerald Jordan Most Inspirational
Varsity Track and Field
Women’s Track and Field Delta Valley Conference Champions
Women's Track and Field CIF SJS D1 Champions
Esther Higgwe Masters Meet 100M, 100M relay Champions
A’Jah Love Masters Meet 200M, 100M relay Champion
Ciara Levy Masters Meet 100M relay Champion
Phoenisha Schuhmeier Masters Meet 100M relay Champion
William Reyes 3200 Masters Meet Champions
Esther Higgwe DVC 100/200M, 100M/400M relay Champion
A’Jah Love 400, 100M/400M relays, 400M relay
Ciara Levy DVC 100/300M H, 100/400M relay Champion
Phoenisha Schuhmeier Triple Jump, DVC 100M relay Champion
Desiree Turner DVC 400M relay Champion
Isaiah Trapp DVC 300M Hurdle Champion
William Reyes DVC 3200M Champion
William Reyes MVP Male
Esther Higgwe MVP Female
Jeffrey Malm-Annan Most Valuable Track Athlete (Male)
A’Jah Love Most Valuable Track Athlete (Female)
Romin Geiger Most Valuable Field Athlete (Male)
Phoenisha Schuhmeier Most Valuable Field Athlete (Female)
Varsity Men's Volleyball
Gabe Tavora ALL-DVC 1st Team
Son Nguyen ALL-DVC 1st Team
Gabe Tavora Most Valuable Player
Son Nguyen Most Inspirational
Uzo Ukemiri Mustang Award
JV Baseball
Zane Jorgensen Most Valuable Player
Jayvee Miranda Most Improved/Most Inspirational
Daniel Encinas Team Captain
JV Women's Soccer
Karina Prado Most Valuable Player
Lesli Rosales Most Inspirational
Marissa Lange Most Improved
JV Men's Tennis
Sukong Mua Diamond in the Rough
JV Swim and Dive
Barbara Camacho Most Improved
Jethro Elazegui Mustang Award:
JV Track and Field
Amber Cook DVC JV Long Jump Champion
Amber Cook DVC JV Triple Jump Champion
Tanecia Herring DVC JV 100M Champion
Brandon Basa MVP
Kamra Newton MVP
Tawayne Malone Most Valuable Field Athlete (Male)
Emelda Malm-Annan Most Valuable Field Athlete (Female)
Jahmar Sexton Most Valuable Track Athlete (Male)
Regina Nyareso Most Valuable Track Athlete (Female)
hr
Spring 2012 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Baseball 13 3.15
JV Baseball 12 3.23
Varsity Men's Golf 5 3.68
Varsity Women’s Soccer 21 3.38
JV Women’s Soccer 20 3.40
Varsity Softball 14 3.51
Varsity Men's Swimming 18 3.69
Varsity Women's Swimming 12 3.56
JV Men's Swimming 5 2.65
JV Women's Swimming 9 3.75
Varsity Men's Tennis 12 3.75
JV Men's Tennis 7 4.07
Varsity Men's Track and Field 41 3.19
Varsity Women's Track and Field 21 3.63
JV Men's Track and Field 24 3.29
JV Women's Track and Field 13 3.25
Varsity Men's Volleyball 13 3.42
JV Men's Volleyball 3 3.83
255 3.45
Athletes Average
hr
Winter Sports 2012/2011 • Awards
Athlete Award
Basketball, Mens • Varsity
Lorenzo Hawkins Mustang Award
Royle Carr Most Improved
Gabe Tavora Scholar Athlete
Basketball, Mens • JV
Brian Jackson Mustang Award
Donovan Robinson Most Improved Player
Tawayne Malone Scholar Athlete
Basketball, Women's • Varsity DVC Champions!
Summayyah Wiggins DVC MVP
Qiana Levy All DVC
Summayyah Wiggins Most Valuable Player
Jasmine Redmon Most Improved
Kaylissa Dunson Scholar Athlete
Basketball, Women's • JV
Tiara Webb Most Valuable Player
Detrice Adams Most Improved
Trecina Littlejohn Scholar Athlete
Wrestling • Varsity
Adel Niazi Masters Qualifier
Kendahl Richmond Masters Qualifier
Mark Vega-F Masters Qualifier
EJ Viacrusis Masters Qualifier
Marlon Ward Masters Qualifier
Kendahl Richmond Most Dedicated
Adel Niazi Ironman
Mark Vega-F Mustang Award
Atlanta Nguyen Coach's Award
EJ Viacrusis Most Improved
Cheer • Varsity
Daria Beard Most Spirited
Kalette Cole Mustang Award
Alysiah Roberts Outstanding Performer
Breanne Lee Most Improved
hr
Winter Sports 2012/2011 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men’s Basketball 13 2.98
JV Men’s Basketball 21 3.01
Varsity Women’s Basketball 14 3.39
JV Women’s Basketball 10 3.19
Varsity Wrestling 16 3.25
JV Wrestling 10 3.38
Varsity Cheerleading 27 3.35
109 3.28
Athletes Average
hr
Fall Sports 2011 • Awards
Athlete Award
Cross Country
William Reyes Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Natalie Antolin Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Gustavo Ortiz Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Regina Nyresso Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
William Reyes All DVC • 1st Team
Natalie Antolin Most Valuable Athlete (Female)
William Reyes Most Valuable Athlete (Male)
Denisse Camacho Most Improved Athlete (Female)
Abdule Haq Most Improved Athlete (Male)
Jennifer Stanley Sportsmanship Award (Female)
Andrew Do Sportsmandship Award (Male)
Football
Leonard Wood All DVC • 1st Team
Trey Flury All DVC • 1st Team
Sterling Powell All DVC • 1st Team
Jefferey Malm-Annan All DVC • 1st Team
Trey Flury Most Valuable Player
Trey Flury Offensive Player of the Year
Sterling Powell Defensive Player of the Year
Taylor Huynh Special Teams Player of the Year
Leonard Wood Lineman of the Year
Delaney Ford Macres Memorial Award
Golf, Women's
Soccer, Men's
Andrew Logan All DVC • 1st Team
Andrew Logan Co-Most Valuable Player
Julio Zamora Co-Most Valuable Player
Angel Tejada Co-Most Valuable Player
Tennis, Women's
Judy Chen Most Valuable Player
Sheelta Kumar Most Improved
Kristina Lam Most Inspirational
Volleyball, Women's Delta Valley Conference Champions!
Christen Williams CSU Cal Poly Pomona Scholarship Athlete
Anjelica Hualalai Doroen All DVC • 1st Team
Megan Bui All DVC • 1st Team
Christen Williams All DVC • 1st Team
Summer Tackwood All DVC • 1st Team
Scott Ellison DVC • Coach of the Year
Anjelica Hualalai Doroen Co-Most Valuable Player
Megan Bui Co-Most Valuable Player
Jahnessa Aquino Most Improved Player
Water Polo, Men's • Varsity
Justin Dunn Most Valuable Player
Steven Le Most Improved
Justin Ried Mustang Award
Water Polo, Women's • Varsity
Kelsie Estep All DVC • 1st Team
Kelsie Estep Most Valuable Player
Ky Van Most Improved
Kamara Newton Mustang Award
Cross Country • JV
Regina Nyareso Most Valuable Athlete • Female
Gustavo Ortiz Most Valuable Athlete • Male
Football • JV
Anthony Almonte Mustang Award
Andrew Flury Mustang Award
Trey Nahhas Mustang Award
Malik Spooner Mustang Award
Adrian Tellez Mustang Award
Soccer, Men's • JV
Octavio Corona Most Valuable Player
Andy Gonzalez Most Inspirational
Minh Le Most Improved
Tennis, Women's • JV
Sandy Tran Diamond in the Rough Award
Volleyball, Women's • JV
Andrea Echols Most Valuable Player
Gabriela Rosales Mustang Work Horse Award
Trystan Bolds Most Improved Player
hr
Fall Sports 2011 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men's Cross Country 18 3.67
Varsity Women's Cross Country 7 3.87
JV Men's Cross Country 5 4.10
JV Women’s Cross Country 2 3.88
Varsity Football 27 3.05
JV Football 29 2.93
Varsity Men’s Soccer 18 3.02
JV Men’s Soccer 17 3.16
Varsity Women’s Tennis 12 3.94
JV Women’s Tennis 8 4.0
Varsity Women’s Volleyball 13 3.78
JV Women’s Volleyball 14 3.83
Varsity Men’s Water Polo 16 3.85
Varsity Women’s Water Polo 10 3.86
Varsity Cheerleading 28 3.33
224 3.45
Athletes Average
hr
2010/2011 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
Delta Valley Conference Champions Women's Volleyball
Delta Valley Conference Champions Men's Volleyball
Delta Valley Conference Champions Women's Track and Field
CIF SJ Section Finalist Football
Female Athlete of the Year Diamonte Harper
Male Athlete of the Year Michael Worthen
Female Athlete of the Year Nominees Laura Button, Karissa Rubi
Male Athlete of the Year Nominees Ethan Clark, Drake Tofi
Most Improved Athlete Abel Tutupoly
Comeback Athlete of the Year Ethan Clark
Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Nick Bravo Jessie Brown Daria Beard
Laura Button Laura Button Essence Hardman
Kaleen Cole Ethan Clark Jenny Lee
Caitlin Devlin Kaleen Cole Priscilla Phang
Simer Kaur Caitlin Devlin Danyn Rosas
Yvan Le Natalie Diaz-M Alona Salas-M
Jenny Nguyen Amanda Groza Juan Albarran
Florence Noorinejad Diamonte Harper Ernesto Balagtas
Helen Ogeto Ashanti Jackson Jessie Brown
Mari Osumah Delvonte Johnson Kennith Clemens
Danielle Ramos Simer Kaur Christian Gomez
David Renteria Yvan Le Adam Huynh
Karissa Rubi Florence Noorinejad Brian Jackson
Kayla Smith Mari Osumah Wes Lawson
Krista Smith Zachary Rocha Dejo'n Rothschild
Jessica Stolzman Karissa Rubi Stedman Saunders
Nancy Tran Krista Smith Victor Wariso
Abel Tutupoly Drake Tofi Dwayne Washington
Jaime Vega Nancy Tran Michael Worthen
Abel Tutupoly Vicente Guerrero
Alberto Villa-B
Michael Worthen
hr
Spring Sports 2011 • Awards
Athlete Award
Baseball • Varsity
Suhail Elias Most Valuable Player
Steven Feick Leader Award
Phuc Chau Hard Hat Award
Victor Elias Hard Hat Award
Golf, Mens • Golf
James Reede SJS Qualifier
Justin Wong SJS Qualifier
Zack Rocha SJS Qualifier
James Reede Most Valuable Player
Zach Rocha Coach's Award
Justin Wong Most Improved Player
Soccer, Women's • Varsity
Paris Mazzocchi DVC All League • 1st Team
Paris Mazzocchi Most Valuable Player
Krista Smith Defensive Player of the Year
Marialena Garcia Most Inspirational
Softball • Varsity
Brehanna Hamilton DVC All League • 1st Team
Brehanna Hamilton Most Valuable Player
Sydney Whitehurst Most Inspirational
Domonique Lawson Most Improved
Swim and Dive • Varsity
Brian Jackson SJS Swim Qualifier
Daniel Farmer SJS Swim Qualifier
Roger Duong SJS Swim Qualifier
Andrew Schiele SJS Swim Qualifier
Kevin Luong SJS Swim Qualifier
Brian Jackson Most Valuable Athlete
Kelsie Estep Most Valuable Athlete
Kevin Luong Mustang Award
Nancy Tran Mustang Award
Tennis, Men's • Varsity
Tommy Luu Most Valuable Player
Nick Bravo Most Improved
Abel Tutupoly Most Inspiriational
Track and Field • Varsity Women's Varsity DVC Champions
24 CIF SJS D1 Qualifiers 16 Masters Meet Qualifiers
Delvonte Johnson DVC Champion 400M
Esther Higgew DVC Champion 100/200M, 100/400M relays
A'Jah Love DVC Champion 400M, 100M/400M relays
Ciara Levy DVC Champion 100/300M H, 100/400M relays
Phoenisha Schuhmier DVC Champion 100M relay
Desiree Turner DVC Champion 400M relay
Rachel Gardner DVC Champion Triple Jump
Esther Higgwe Team MVP (female)
Alberto Villa Team MVP (male)
Ciara Levy Most Valuable Track Athlete (female)
Delvonte Johnson Most Valuable Track Athlete (male)
Phoenisha Schuhmeier Most Valuable Field Athlete (female)
Drake Tofi Most Valuable Field Athlete (male)
Volleyball, Men's • Varsity DVC Champions/CIF SJS Playoff Team
Ashanti Jackson DVC All League • 1st Team
Stedman Saunders DVC All League • 1st Team
Ashanti Jackson Most Valuable Player
Gabe Tavora Most Improved
Stedman Saunders Coaches Award
hr
Spring Sports 2011 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Baseball 15 3.13
Varsity Men's Golf 6 3.25
Varsity Women’s Soccer 19 3.59
JV Women’s Soccer 17 3.20
Varsity Softball 15 3.18
JV Softball 13 3.13
Varsity Men's Swimming 7 3.54
JV Men's Swimming 12 3.51
Varsity Women's Swim and Dive 6 3.82
JV Women's Swim and Dive 4 3.25
Varsity Men's Tennis 13 3.67
JV Men's Tennis 11 3.54
Varsity Men's Track and Field 31 3.19
Varsity Women's Track and Field 25 3.46
JV Men's Track and Field 34 3.20
JV Women's Track and Field 11 3.41
Varsity Men's Volleyball 13 3.42
252 3.35
Athletes Average
hr
Winter Sports 2010/2011 • Awards
Athlete Award
Basketball, Mens • Varsity SJS D1 Playoff Team
Ota Okungbowa CSU East Bay Scholarship Athlete
Ota Okungbowa All Delta Valley Conference
Stedman Saunders All Delta Valley Conference
Ota Okungbowa Mustang Award
Lorenzo Hawkins Most Improved
Stedman Saunders Scholar Athlete
Brandon Ogle Optimist Game
Basketball, Mens • JV
Gabe Tavora Mustang Award
Sanam Jhajj Most Improved Player
Gabe Tavora Scholar Athlete
Basketball, Women's • Varsity
Summayyah Wiggins All Delta Valley Conference
Karissa Rubi Most Valuable Player
Allison Japlit Most Inspiriational
Rachel Gardner Most Improved
Basketball, Women's • JV
Kaylissa Dunson Most Valuable Player
Cristelyn Rebuyon Most Improved
Jessica Kel Coaches Award
Wrestling • Varsity
Juan Albarran Masters Qualifier
Adel Niazi Masters Qualifier
Kendahl Richmond Masters Qualifier
Mark Vega-F Masters Qualifier
Juan Albarran All Delta Valley Conference
Kendahl Richmond Most Improved
Adel Niazi Coaches Award
Cayla Beuck Outstanding Freshman
Cheer • Varsity
Kalette Cole Mustang Award
Lauren Craig Most Improved
Daria Beard Most Spirited
hr
Winter Sports 2011/2010 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men’s Basketball 11 2.81
JV Men’s Basketball 17 3.37
Varsity Women’s Basketball 14 3.58
JV Women’s Basketball 12 3.75
Varsity Wrestling 8 3.28
JV Wrestling 4 2.88
Varsity Cheerleading 18 3.24
84 3.33
Athletes Average
hr
Fall Sports 2010 • Awards
Athlete Award
Cross Country, Varsity
Caitlin Devlin Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
William Reyes Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Leo Antolin Sac-Joaquin Section Division 1 Qualifier
Caitlin Devlin All Delta Valley Conference • 1st Team
William Reyes All Delta Valley Conference • 1st Team
Caitlin Devlin Most Valuable Athlete, Female
William Reyes Most Valuable Athlete, Male
Rudy Velasquez Most Improved Athlete
Mariah Lawson Coaches Award Female
Christian Gomez Coaches Award Male
Football, Varsity CIF SJS D1 Finalist
Ethan Clark University of San Diego Scholarship Athlete
Drake Tofi Old Spice National Top 50 Player of the Year
Drake Tofi AIGA Poly All-American Football Classic
Drake Tofi All CIF SJS • 1st Team
Drake Tofi All Metro • 1st Team
Ethan Clark All Metro • 1st Team
Jessie Brown All Metro • 2nd Team
Michael Worthen All Metro • 2nd Team
Drake Tofi DVC • Offensive Player of the Year
Ethan Clark All DVC • 1st Team
Drake Tofi All DVC • 1st Team
Derek Bellamy All DVC • 1st Team
Jessie Brown All DVC • 1st Team
Leonard Wood All DVC • 1st Team
Michael Worthen All DVC • 1st Team
Delvonte Johnson All DVC • 1st Team
Coach Ewing News 10 Coach of the Year
Drake Tofi Offensive Player of the Year
Than Clark Defensive Player of the Year
Michael Worthen Special Teams Player of the Year
Jessie Brown Lineman of the Year
Derek Bellamy Macres Memorial Award
Golf, Women's, Varsity
Florence Noorinejad CIF SJS D1 North Qualifier
Florence Noorinejad Most Valuable Player
Abby Pham Most Improved
Julie Nguyen Coaches Award
Soccer, Men's, Varsity
Jaime Vega All Delta Valley Conference • 1st Team
Jaime Vega Most Valuable Player
Michael Lo Defensive Most Valuable Player
Phu Nguyen Offensive Most Valuable Player
Tennis, Women's, Varsity
Sidney Tran Most Valuable Player
Kristina Lam Most Improved
Nancy Tran Most Inspirational
Volleyball, Women's Delta Valley Conference Champions
Diamonte Harper DVC Most Valuable Player
Diamonte Harper All DVC • 1st Team
Anjelica Doroen All DVC • 1st Team
Stevie Mobley All DVC • 1st Team
Linda Tran All DVC • 1st Team
Erika Clay All DVC • Honorable Mention
Christen Williams All DVC • Honorable Mention
Scott Ellison DVC • Coach of the Year
Diamonte Harper Most Valuable Player
Anjelica Doroen Mustang "Work Horse" Award
Linda Tran Most Improved Player
Water Polo, Men's • Varsity
Nicholas Baba Most Valuable Player
Daniel Farmer Most Improved
Andrew Schiele Mustang Award
Water Polo, Women's • Varsity
Laura Button All Delta Valley Conference • 1st Team
Laura Button Most Valuable Player
Kelsie Estep Most Improved
Karissa Newton Mustang Award
Cross Country • JV
Natalie Antolin Most Valuable Athlete • Female
Leo Antolin Most Valuable Athlete • Male
Cashanique Parker Coaches Award • Female
Andrew Do Coaches Award • Male
Football • JV
Elijah McGlothin Mustang Award
Koli Umufuke Mustang Award
Tho Dinh Mustang Award
Veondre Lewis Most Improved
Gerald Jordan Most Improved
Aron Phong Most Improved
Soccer, Men's • JV
Alejandro Pasillas Most Valuable Player
Scott Vang Defensive MVP
Phuoc Le Most Improved
Tennis, Women's • JV
Trina Furlow Diamond in the Rough Award
Volleyball, Women's • JV
Chanel Cheung Most Valuable Player
Susan Nguyen Mustang Work Horse Award
Kelechi Ohiri Most Improved Player
hr
Fall Sports 2010 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men's Cross Country 9 3.44
Varsity Women's Cross Country 7 3.74
JV Men's Cross Country 12 3.82
JV Women’s Cross Country 4 3.81
Varsity Football 25 3.36
JV Football 19 3.17
Varsity Women’s Golf 4 4.13
Varsity Men’s Soccer 20 3.27
JV Men’s Soccer 20 3.36
Varsity Women’s Tennis 12 3.67
JV Women’s Tennis 8 3.94
Varsity Women’s Volleyball 11 3.64
JV Women’s Volleyball 16 3.54
Varsity Men’s Water Polo 9 3.44
Varsity Women’s Water Polo 13 3.69
Varsity Cheerleading 20 3.21
209 3.49
Athletes Average
hr
2009/2010 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
Female Athlete of the Year Nyesa Enakaya
Male Athlete of the Year Evan Favors
Female Athlete of the Year Nominees Vanessa Frazier and Leah Stansbery
Male Athlete of the Year Nominees Salomon Albarran and Justin Logan
Most Improved Athlete Roderick Giles
Comeback Athlete of the Year Kalamani Fili
Coach of the Year (Head) T.J. Ewing
Coach of the Year (Assistant) Roman Fuentes
Team of the Year Football/Delta River League Champions
Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Mannie Acierto Mannie Acierto Daria Beard
Salomon Albarran Salomon Albarran Savannah Caldwell
Kaled Al Sarraj Kaled Al Sarraj Ariel Corona
Ryan Cheung Edgar Calderon Juan Albarran
Derrick Cuaresma Savannah Caldwell Salomon Albarran
Trinisha Dennings Ariel Corona Alex Avalos
Ryan Duong Maya Dickerson Ruben Avalos
Nyesa Enakaya Chelsea Dunn Ernesto Balagtas
Stephanie Hang Nyesa Enakaya Jessie Brown
Mariah Houston Evan Favors Michael Calvan
Kimberly Jillson Vanessa Frazier Ricky Castaneda
Jessie Le Stephanie Hang Carlo Decastro
Kenny Lo Kimberly Jillson Evan Favors
Justin Logan Jessie Le Austin Fowler
Annie Luu Justin Logan Blake Fowler
Kalena Newton Jerry Miranda Christian Gomez
Vu Nguyen Kalena Newton Lorenzo Hawkins
Gwen Petersen Vu Nguyen Donald Hill
Jasmine Ramirez Gwen Petersen Adam Huynh
Ari Sandhu Jasmine Ramierez Taylor Huynh
Julie Tran Leah Stansbery Michael Lo
Kevin Tran Winnie Wong Jeffrey Malm-Annan
Michael Vang Abel Tutupoly
Micky Wong Mark Vega
Leonard Wood
Brandon Woods
Michael Worthen
hr
Spring Sports 2010 • Awards
Athlete Award
Baseball • Varsity
Suhail Elias DRL Sportsmanship Award
Leonard Wood Mustang Award
Trey Flury Mustang Award
Lorenzo Hawkins Mustang Award
Suhail Elias Mustang Award
Phuc Chau Mustang Award
Golf, Mens • Golf
James Reede SJS Qualifier
Lafyette Hicks DRL Sportsmanship Award
James Reede Most Valuable Player
Aidan Ford Coach's Award
Justin Wong Most Improved Player
Soccer, Women's • Varsity
Vanessa Frazier DRL All League • 1st Team
Carmen Osorio DRL Sportsmanship Award
Paris Mazzocchi Most Valuable Player
Vanessa Frazier Defensive Player of the Year
Kendra Rhodes Most Inspirational
Softball • Varsity
Chelsea Dunn All DRL • 1st Team
Aldeisha Thompson DRL Sportsmanship Award
Chelsea Dunn Most Valuable Player
Heather Wilkinson Most Inspirational
Domonique Lawson Most Improved
Swim and Dive • Varsity
Leah Stansbery DRL Swim Qualifier
Kalena Newton DRL Swim Qualifier
Laura Button DRL Swim Qualifier
Erin Reeder DRL Swim Qualifier
Kalena Newton DRL Dive Qualifier
Ryan Duong DRL Sportsmanship Award
Kimberly Jillson DRL Sportsmanship Award
Leah Stansbery Most Valuable Athlete
Jackson Nguyen Most Valuable Player
Jessie Le Mustang Award
Ryan Duong Mustang Award
Christina Huyneh-Kim Most Improved
Daniel Farmer Most Improved
Tennis, Men's • Varsity
Doanh Ngo DRL • 1st Team
Tony Chu DRL Sportsmanship Award
Doanh Ngo Most Valuable Player
David Renteria Most Improved
Abel Tutupoly Most Inspiriational
Track and Field • Varsity 25 CIF SJS Qualifiers
Evan Favors DRL 200M/400m and 400M relay Champion
Maya Dickerson DRL 300 Hurdles Champion
Nyesa Enakaya DRL Long Jump and Triple Jump Champion
Lamin Wilson DRL Long Jump Champion
Roderick Giles DRL 110M HH Champion
Sedale Hunter DRL 400M relay Champion
Michael Worthen DRL 400M relay Champion
Tyler Odom DRL 400M relay Champion
Sedale Hunter DRL Sportsmanship Award
Maya Dickerson DRL Sportsmanship Award
Maya Dickerson Team MVP (female)
Roderick Giles Team MVP (male)
A'jah Anderson Most Valuable Track Athlete (female)
Evan Favors Most Valuable Track Athlete (male)
Dabrielle Robertson Most Valuable Field Athlete (female)
Lamin Wilson Most Valuable Field Athlete (male)
Volleyball, Men's • Varsity CIF SJS Section Finalist
Ashanti Jackson DRL • Player of the Year
Derrick Cuaresma All DRL • 1st Team
Stedman Saunders All DRL • 1st Team
Lorenzo Villanueva DRL Sportsmanship Award
Ashanti Jackson Most Valuable Player
Cameron Smith Most Improved
Derrick Cuaresma Coaches Award
hr
Spring Sports 2010 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Baseball 21 3.22
Varsity Men's Golf 7 3.46
JV Men's Golf 3 3.56
Varsity Women’s Soccer 16 3.21
JV Women’s Soccer 19 3.39
Varsity Softball 11 3.02
JV Softball 15 3.01
Varsity Men's Swimming 6 3.51
JV Men's Swimming 3 3.17
Varsity Women's Swim Dive 13 3.74
JV Women's Swim and Dive 2 3.63
Varsity Men's Tennis 13 3.58
Varsity Men's Track and Field 27 3.03
Varsity Women's Track and Field 22 3.35
JV Men's Track and Field 32 3.31
JV Women's Track and Field 5 4.15
Varsity Men's Volleyball 11 3.45
JV Men's Volleyball 11 3.48
246 3.31
Athletes Average
hr
Winter Sports 2009/2010 • Awards
Athlete Award
Basketball, Mens • Varsity
Brandon Ogle All Delta River League • 1st Team
Jaylen Brown All Delta River League • 2nd Team
Cameron Phillips Delta River League Sportsmanship Award
Brandon Ogle Mustang Award
Jaylen Brown Most Improved Player
Evan Favors Scholar Athlete
Ashanti Jackson Scholar Athlete
Stedman Saunders Scholar Athlete
Basketball, Mens • JV
Justin Sevilla Mustang Award
Nik Jackson Most Improved Player
Michael Lo Scholar Athlete
Willie McDonald Scholar Athlete
Kevin Nguyen Scholar Athlete
Marc Olea Scholar Athlete
Brandon Woods Scholar Athlete
Basketball, Mens • Frosh
Gabe Tavora Mustang Award
Lillon Bala Most Improved Player
Gabe Tavora Scholar Athlete
Basketball, Women's • Varsity
Summayyah Wiggins All Delta River League • 1st Team
Cindy Lo All Delta River League • 2nd Team
Yolanda Knighton All Delta River League • 2nd Team
Jasmine Ortega Delta River League Sportsmanship Award
Cindy Lo Mustang Award
Yolanda Knighton Mustang Award
Allison Japlit Mustang Award
Basketball, Women's • JV
Quiana Levy Most Valuable Player
Naomi Evans Most Improved
Nyesha Kendall Most Inspirational
Basketball, Women's • Freshman
Jessica Kel Most Valuable Player
Cristelyn Rebuyon Most Improved
Susan Ngyuen Most Inspirational
Wrestling • Varsity
Salomon Albarran Masters Qualifier
Salomon Albarran Delta River League Sportsmanship Award
Salomon Albarran Most Valuable
Atlanta Nguyen Most Improved
Leah Stansbery Manager Award • 4 Years of Dedication!
Jeremy Morgan Coaches Award
Wrestling • Junior Varsity
Adel Niazi Outstanding Freshamn
Kendahl Richmond Outstanding Freshman
Cheer • Varsity
Brianjene Lee Most Valuable
Jazmine Winn Most Improved
Angelica Moss Mustang Award
Cheer • Junior Varsity
Kalette Cole Most Valuable
Jessalynn Crump Most Improved
Danyn Rosas Mustang Award
hr
Winter Sports 2009/2010 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men’s Basketball 12 3.04
JV Men’s Basketball 15 3.02
Freshman Men’s Basketball 11 3.23
Varsity Women’s Basketball 14 3.36
JV Women’s Basketball 7 3.18
Freshman Women’s Basketball 7 3.64
Varsity Wrestling 11 3.18
JV Wrestling 11 3.41
Varsity Cheerleading 16 3.13
JV Cheerleading 8 3.39
112 3.24
Athletes Average
hr
Fall Sports 2009 • Awards
Athlete Award
Cross Country • Varsity
Caitlin Devlin All DRL • 1st Team
Caitlin Devlin DRL Sportsmanship Award
Alberto Villa DRL Sportsmanship Award
Caitlin Devlin Most Valuable Athlete, Female
William Reyes Most Valuable Athlete, Male
Rudy Velasquez Most Improved Athlete
Alberto Villa Mustang Award
Football • Varsity DRL Champions and CIF SJS D1 Finalist
Sione Sina All DRL • Lineman of the Year
Jim Meadows All DRL • Defensive Player of the Year
Jay Fleury All DRL • All Purpose Player of the Year
Ethan Clark All DRL • 1st Team
Drake Tofi All DRL • 1st Team
Kalamani Fili All DRL • 1st Team
Rozale Byrd All DRL • 1st Team
Mike Calvan All DRL • 1st Team
Evan Favors All DRL • 2nd Team
Lamin Wilson All DRL • 2nd Team
Sedale Hunter All DRL • 2nd Team
David Martinez All DRL • 2nd Team
Mike Worthen All DRL • 2nd Team
Jessie Brown All DRL • 2nd Team
Salomon Albarran All DRL • 2nd Team
Mannie Acierto DRL Sportsmanship Award
Coach Ewing DRL Coach of the Year
Sione Sina Most Valuable Player
Jay Flury Most Valuable Player
Drake Tofi Offensive Player of the Year
Jim Meadows Defensive Player of the Year
Sam Williams Most Improved Player
Lamin Wilson Special Teams Player of the Year
Jay Flury National Football Foundation Inductee
Evan Favors Univ. of Nevada, Reno Scholarship Athlete
Golf, Women's • Varsity
Florence Noorinejad Sac-Joaquin Section Division 1 North Qualifier
Florence Noorinejad DRL Sportsmanship Award
Florence Noorinejad Most Valuable Player
Soccer, Men's • Varsity
Justin Logan All DRL • 1st Team
Ari Sandhu DRL Sportsmanship Award
Justin Logan Most Valuable Player
Antonio Morales Defensive Most Valuable Player
Edgar Calderon Most Inspirational
Tennis, Women's • Varsity
Tammy Tran All DRL • 1st Team
Kimmy Phan DRL Sportsmanship Award
Vanessa Frazier Most Valuable Player
Tammy Tran Most Improved
Christine Tran Most Inspirational
Coach Wistos All DRL • Coach of the Year
Volleyball, Women's • Varsity
Nyesa Enakaya All DRL • 1st Team
Acacia Hagen All DRL • 1st Team
Anjelica Doroen DRL Sportsmanship Award
Nyesa Enakaya Most Valuable Player
Acacia Hagen Mustang "Work Horse" Award
Diamonte Harper Most Improved Player
Water Polo, Men's • Varsity
Kaled Al-Sarraj Most Valuable Player
Nicholas Baba Most Improved
Daniel Farmer Mustang Award
Water Polo, Women's • Varsity
Leah Stansbery Most Valuable Player
Gwen Peterson Most Improved
Natalie Diaz Mustang Award
Football • JV
Taylor Huynh Mustang Award
Ruben Avalos Mustang Award
Elijah Mayfield Most Improved
Soccer, Men's • JV
Michael Lo Most Valuable Player
Alejandro Pasillas Offensive MVP
Josh Meraz Defensive MVP
Tennis, Women's • JV
Cindy Giang Diamond in the Rough Award
Volleyball, Women's • JV
Valeria Padilla Most Valuable Player
Charmaine Reynon Mustang Work Horse Award
Naomi Evans Most Improved Player
Football • Freshman
Adam Huynh Mustang Award
Sterling Powel Mustang Award
Ernesto Balagatas Most Improved
Volleyball, Women's • Frosh
Justice Cooper Most Valuable Player
Nancy Nguyen Mustang Work Horse Award
Pamela Santos Most Improved Player
hr
Fall Sports 2009 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men's Cross Country 7 3.24
JV Men’s Cross Country 5 3.70
Varsity Women's Cross Country 1 4.00
JV Women’s Cross Country 4 3.50
Varsity Football 30 3.26
JV Football 23 3.27
Frosh Football 16 2.87
Varsity Women’s Golf 1 4.33
Varsity Men’s Soccer 17 3.22
JV Men’s Soccer 15 3.17
Varsity Women’s Tennis 13 3.82
JV Women’s Tennis 6 3.42
Varsity Women’s Volleyball 12 3.56
JV Women’s Volleyball 12 3.54
Frosh Women’s Volleyball 12 3.25
Varsity Men’s Water Polo 14 3.21
Varsity Women’s Water Polo 12 3.79
Varsity Cheerleading 18 3.23
JV Cheerleading 9 3.00
227 3.33
Athletes Average
hr
2009/2008 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
Female Athlete of the Year Jessica Albarran
Male Athlete of the Year Andre Larry
Most Improved Athlete Derek Bellamy
Comeback Athlete of the Year A.J. Bridges
Coach of the Year (Head) T.J. Ewing
Coach of the Year (Assistant) Lee Reed
Team of the Year Men's Volleyball DRL Champions
Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Jessica Chen Andre Larry Savannah Caldwell
Claire Kooi Jessica Albarran Kalette Cole
Rachel Thompson Jas Bains Ariel Corona
Andrew Larry Chris Lee Samaidy Martinez
Phuc Le Marcian Evans Valeria Padilla
Chau Ly Ashneel Singh Kortnee Smith
Chris Sconiers-Flores Daryl Ancheta Juan Albarran
Aneesa Enakaya Everardo Dominguez Salomon Albarran
Ashely Prasad Aneesa Enakaya Derek Bellamy
Honey-Mae Fernandez Ashely Prasad Jessie Brown
Marcian Evans Kortnee Smith Michael Calvan
Kimberly Liaz Lina Tran Evan Favors
Aimee Jose Austin Fowler
Blake Fowler
Taylor Huynh
Delvonte Johnson
Andre Larry
Michael Lo
Vu Nguyen
Drake Tofi
Abel Tutupoly
Michael Worthen
hr
Spring Sports 2009 • Awards
Athlete Award
Varsity Baseball
Justin Logan All Delta River League • 2nd Team
Jacob Gray Delta River League Sportsmanship Award
Michael Gilmore Most Improved Player
Everado Dominguez Coach's Award
Golf, Mens • Golf
James Reede SJS Qualifier
Justin Wong DRL Sportsmanship Award
James Reede Most Valuable Player
Zach Rocha Coach's Award
Lafyette Hicks Most Improved Player
Soccer, Women's • Varsity
Ashley Prasad DRL All League • 1st Team
Vanessa Frazier DRL Sportsmanship Award
Jessica Albarran Most Valuable Player
Ashley Prasad Defensive Player of the Year
Rachele Del Nero Offensive Player of the Year
Softball • Varsity
Danai Martin All DRL • 1st Team
Danai Martin Creighton University Scholarship Athlete
Chelsea Dunn All DRL • 2nd Team
Chelsea Dunn DRL Sportsmanship Award
Danai Martin Most Valuable Player
Chelsea Dunn Most Inspirational
Heather Wilkinson Most Inspirational
Kirsten Liaz Most Improved
Swimming and Diving • Varsity
Jackson Nguyen Delta River League Sportsmanship Award
Claire Kooi Delta River League Sportsmanship Award
Kalena Newton Most Valuable Player
Jimmy Miranda Most Valuable Player
Jasmine Ramirez Mustang Award
Khoang Hoang Mustang Award
Stephanie Hang Most Improved
Aaron Smith Most Improved
Tennis, Men's • Varsity
Kenny Lo Delta River League Sportsmanship Award
Phuc Le Most Valuable Player
Justin Phan Most Improved
Daryl Ancheta Most Inspiriational
Track and Field • Varsity
Julius Levy DRL Champion • Long Jump
Maya Dickerson DRL Champion • 300M Hurdles
Nyesa Enakaya DRL Champion • Triple Jump
Aiwekhoe Okungbowa DRL Champion • Long Jump
Josh Martin DRL Sportsmanship Award
Jessica Reede DRL Sportsmanship Award
Maya Dickerson Team MVP (female)
Evan Favors Team MVP (male)
Esther Higgwe Most Valuable Track Athlete (female)
Sedale Hunter Most Valuable Track Athlete (male)
Nyesa Enakaya Most Valuable Field Athlete (female)
Julius Levy Most Valuable Field Athlete (male)
Collins Ogeto Most Improved
Linda Tran Most Improved
Volleyball, Men's • Varsity Back to Back DRL Champions!
Marcian Evans All DRL • 1st Team
Chris Sconiers-Flores All DRL • 1st Team
Jas Bains All DRL • 1st Team
Ryan Cheung All DRL • 1st Team
Xavier Chavez Delta River League Sportsmanship Award
Marcian Evans Most Valuable Player
Jeremy Jones Most Improved
Derrick Cuaresma Coaches Award
hr
Spring Sports 2009 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Baseball 14 3.12
Varsity Men's Golf 13 3.37
JV Men's Golf 3 3.85
Varsity Women’s Soccer 16 3.36
JV Women’s Soccer 15 3.50
Varsity Softball 12 3.16
JV Softball 14 3.46
Varsity Men's Swimming 5 3.01
JV Men's Swimming 1 2.75
Varsity Women's Swim and Dive 15 3.76
JV Women's Swim and Dive 5 3.80
Varsity Men's Tennis 12 3.64
JV Men's Tennis 5 3.94
Varsity Men's Track and Field 26 3.18
Varsity Women's Track and Field 15 3.26
JV Men's Track and Field 26 3.39
JV Women's Track and Field 11 3.75
Varsity Men's Volleyball 10 3.23
JV Men's Volleyball 11 3.41
235 3.40
Athletes Average
hr
Winter Sports 2009/2008 • Awards
Athlete Award
Basketball, Mens • Varsity
A.J. Bridges All DRL • 1st Team
Brandon Ogle All DRL • 2nd Team
Ogden Shipman All DRL • 2nd Team
DeAngelo Schuhmeier DRL Sportsmanship Award
A.J. Bridges Mustang Award
Ogden Shipman Most Improved Player
Naashon Allen Scholar Athlete
Basketball, Mens • JV
Ashanti Jackson Mustang Award
Ethan Clark Most Improved Player
Jessie Brown Scholar Athlete
Basketball, Mens • Frosh
Pravesh Lal Mustang Award
Willie McDonald Most Improved Player
Marc Olea Scholar Athlete
Basketball, Women's • Varsity
Chezla Self All DRL • 1st Team
Aiwekhoe Okungbowa All DRL • 1st Team
Ayeshia Burgess All DRL • 2nd Team
Michelle Saeteurn All DRL • 2nd Team
Cindy Lo All DRL • 2nd Team
Michelle Saeteurn DRL Sportsmanship Award
Chezla Self Most Valuable Player
Michelle Saeteurn Most Improved Player
Kim Tran Most Inspirational
Basketball, Women's • JV
Ryanne Haymer Co-Most Valuable Player
Mariamu Osumah Co-Most Valuable Player
Simerdeep Kaur Most Improved
Wrestling • Varsity
Davon LaBrew Sac-Joaquin Qualifier
Andre Larry DRL Sportsmanship Award
Davon LaBrew Most Valuable
Derek Bellamy Most Improved
Andre Larry Coaches Award
Wrestling • JV
Jeremy Morgan Most Improved
Atlanta Nguyen Most Improved
Taylor Huynh Coaches Award
hr
Winter Sports 2009/2008 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men’s Basketball 16 2.92
JV Men’s Basketball 14 3.21
Freshamn Men’s Basketball 12 2.96
Varsity Women’s Basketball 13 3.31
JV Women’s Basketball 10 3.67
Freshman Women’s Basketball 15 3.43
Varsity Wrestling 10 3.17
JV Wrestling 7 3.75
Varsity Cheerleading 22 3.20
JV Cheerleading 10 3.10
130 3.22
Athletes Average
hr 
Fall Sports 2008 • Awards
Athlete Award
Cross Country • Varsity
Caitlin Devlin All DRL • 1st Team
Caitlin Devlin DRL Sportsmanship Award
George Burgess DRL Sportsmanship Award
Caitlin Devlin Most Valuable Athlete, Female
Tasbeir Singh Most Valuable Athlete, Male
George Burgess Most Improved Athlete
Jimmy Miranda Mustang Award
Football • Varsity CIF SJS D1 Playoff Team
Chris Lee National Football Foundation Scholar-Athlete
Chris Lee College Football Hall of Fame Scholar-Athlete
Chris Lee All DRL • Co-Lineman of the Year
Sione Sina All DRL • 1st Team, Defensive Linemen
Kalamani Fili All DRL • 1st Team, Linebackers
Mario Hunter All DRL • 1st Team, Offensive Lineman
Sedale Hunter All DRL • 1st Team, Running Back
Julius Levy All DRL • 2nd Team
Rozale Byrd All Delta River League • 2nd Team
Jay Flury All DRL • 2nd Team
James Peterson All DRL • 2nd Team
Derek Bellamy All DRL • 2nd Team
Andre Larry DRL Sportsmanship Award
Sedale Hunter Most Valuable Player
Sedale Hunter Offensive Player of the Year
Kalamani Fili Defensive Player of the Year
Derek Bellamy Most Improved Player
Jay Flury Special Teams Player of the Year
Chris Lee Monterey Trail Mustang Pride Award
Andre Larry Monterey Trail Mustang Pride Award
Golf, Women's • Varsity
Chau Ly DRL Sportsmanship Award
Florence Noorinejad Most Valuable Player
Ryanne Haymer Coach's Award
Jessica Reede Most Improved Player
Soccer, Men's • Varsity
Jas Bains All DRL • 1st Team
Mario Arana DRL Sportsmanship Award
Justin Logan Most Valuable Player
Michael Vang Coaches Award
Mark Hall Most Improved
Jas Bains Most Inspirational
Tennis, Women's • Varsity
Jessica Albarran DRL Sportsmanship Award
Kelly Wong Most Valuable Player
Annie Luu Most Improved
Vanessa Frazier Most Inspirational
Volleyball, Women's • Varsity
Aneesa Enakaya All DRL • 1st Team
Rachel Thompson All DRL • 1st Team
Nyesa Enakaya All DRL • Honorable Mention
Mimi Huynh DRL Sportsmanship Award
Rachel Thompson Most Valuable Player
Aneesa Enakaya Mustang "Work Horse" Award
Mimi Huynh Most Improved Player
Water Polo, Men's • Varsity
Kaled Al-Sarraj Most Valuable Player
Jackson Nguyen Most Improved
Steven Feick Mustang Award
Water Polo, Women's • Varsity
Leah Stansbery Most Valuable Player
Winnie Wong Most Improved
Jessie Le Most Inspirational
Football • JV
Drake Tofi Mustang Award
David Lee Mustang Award
Josh Armstrong Mustang Award
Ethan Clark Mustang Award
Delvonte Johnson Most Improved
Soccer, Men's • JV
Jaime Vega Most Valuable Player
Emmanuel Dominguez Most Improved
Terrance Cordova Most Inspirational
Michael Lo Coach's Award
Tennis, Women's • JV
Judy Chen Most Improved
Kristina Lam Diamond in the Rough Award
Volleyball, Women's • JV
Megan Bui Most Valuable Player
Daria Beard Mustang Work Horse Award
Stevie Mobley Most Improved Player
Football • Freshman
Taylor Huynh Mustang Award
Jeffery Malm-Annan Mustang Award
Ruben Avalos Mustang Award
Mark Vega-Felix Mustang Award
Thomas Khang Most Improved
Volleyball, Women's • Frosh
Valeria Padilla Most Valuable Player
Charmaine Reynon Mustang Work Horse Award
Karen Tran Most Improved Player
hr
Fall Sports 2008 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
JV Men’s Cross Country 7 3.18
Varsity Women's Cross Country 1 3.75
JV Women’s Cross Country 2 4.13
Varsity Football 40 3.03
JV Football 22 2.92
Frosh Football 28 3.12
Varsity Women’s Golf 8 4.06
JV Women’s Golf 4 3.88
Varsity Men’s Soccer 15 3.38
JV Men’s Soccer 17 2.81
Varsity Women’s Tennis 13 3.67
JV Women’s Tennis 4 4.38
Varsity Women’s Volleyball 10 4.02
JV Women’s Volleyball 12 3.92
Frosh Women’s Volleyball 7 3.57
Varsity Men’s Water Polo 7 3.09
Varsity Women’s Water Polo 15 3.85
Varsity Cheerleading 22 3.28
JV Cheerleading 11 3.12
245 3.41
Athletes Average
hr
2008/2007 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
Delta River League Champions Women's Track and Field
Delta River League Champions Men's Volleyball
Male Athlete of the Year Keini Wilson
Female Athlete of the Year Bathsheba Wariso
Most Improved Athlete Joseph Garner
Comeback Athlete of the Year Aubrey Egolf
Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
Gerard Anderson Gerard Anderson Gerard Anderson
Bathsheba Wariso Bathsheba Wariso Bathsheba Wariso
Donalyn Castellano Louis Canahuati Erick Cordova
Jennifer DeLeon Erick Cordova Aubrey Egolf
Vadim Drozhzhin Aubrey Egolf Joseph Garner
Jennie Ha Jennie Ha Keini Wilson
Andra Harris Deon Gunn Jas Bains
Kaela Helms Sammy Ha Andrew Larry
Diana Hoang Nick Henry Chris Lee
Trini Hoang Trini Hoang Salomon Albarran
Harriette Hong Harriette Hong Evan Favors
Matthew Ilagan Jordan Huynh Lorenzo Villanueva
Sarthok Kaul Matthew Ilagan Lamin Wilson
Pan Lee Carmen Knighton Alex Avalos
Jonathan Nguyen Pan Lee Jessie Brown
Alkey Pandya Daniel Martin Michale Calvan
Andrew Picard Ryan Medina Omie Hartman
Barbara Schwartz Alkey Pandya David Lee
Jamie Tactay Andrew Picard Robert Starkey
Keini Wilson Drake Tofi
Jennifer Young Zeth Tutupoly
Michael Worthen
Jasmine Cooper
Kortnee Smith
Ariel Corona
Brianna James
Allyson Japlit
Julienne Sidqe
hr 
Spring Sports 2008 • Awards
Athlete Award
Baseball • Varsity
Mike Padilla All DRL • 1st Team
Erick Cordova DRL Sportsmanship Award
Sterling Pimpl Most Improved Player
Justin Logan Rookie of the Year
Baseball • JV
Stephen Gregorie Most Improved Player
Cody Lamb Most Improved Player
Rozale Byrd Ironman Award
Jared Veres Ironman Award
Golf, Mens • Golf
Ryan Medina DRL Sportsmanship Award
Khalil Mcghee Most Valuable Player
Nick Henry Player of the Year
Zach Rocha Most Improved Player
Soccer, Women's • Varsity
Ashley Prasad DRL All League • 1st Team
Rachele Del Nero DRL All League • Honorable Mention
Cindy Robles DRL Sportsmanship Award
Ashley Prasad Most Valuable Player
Honey-Mae Fernandez Most Improved Player
Jen DeLeon Coaches Award
Bathsheba Wariso Most Inspirational
Softball • Varsity
Dez Wood All DRL • 1st Team
Chelsea Dunn DRL Sportsmanship Award
Anna Feick Most Valuable Player
Danai Martin Offensive Player of the Year
Anna Feick Most Inspirational
Kim Liaz Most Improved
Swim and Dive • Varsity
Russell Stevenson DRL Sportsmanship Award
Kalena Newton DRL Sportsmanship Award
Leah Stansberry Mustang Award
Russell Stevenson Mustang Award
Josh Baysa Most Improved
Kalena Newton Most Improved
Tennis, Men's • Varsity
Matthew Illagan All DRL • 1st Team
Anthony Ancheta DRL Sportsmanship Award
Matthew Illagan Most Valuable Player
Tam Nguyen Most Improved
Juan Arredondo Most Inspiriational
Alkey Pandya Team Spirit
Phuc Le Diamond in the Rough
Track and Field • Varsity DRL Women's Champions!
Andra Harris DRL/Masters 100M Relay (4th in CIF State)
Jasmine Duarte DRL/Masters 100M Relay (4th in CIF State)
Shanae Lawrence DRL/Masters 100M Relay (4th in CIF State)
Jessica Caldwell DRL/Masters 100M Relay (4th in CIF State)
Daniel Martin 100M/200M DRL Champion
Andra Harris 200M DRL Champion
Courtenay Williams Shot Put and Discuss Champion
Caitlin Devlin DRL Sportsmanship Award
Nick Fetherston DRL Sportsmanship Award
Andra Harris Most Valuable Track Athlete (female)
Daniel Martin Most Valuable Track Athlete (male)
Courtenay Williams Most Valuable Field Athlete (female)
Louis Canahuati Most Valuable Field Athlete (male)
Volleyball, Men's • Varsity DRL Champions!
Marek Slavik All DRL • 1st Team
Jonathan Nguyen All DRL • 1st Team
Nick Jew All DRL • 1st Team
Vadim Drozhzhin All DRL • 1st Team
Jas Bains DRL Sportsmanship Award
Marek Slavik Offensive Player of the Year
Vadim Drozhzhin Defensive Player of the Year
Jonathan Nguyen Coaches Award
hr
Spring Sports 2008 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Baseball 17 3.15
JV Baseball 17 2.87
Varsity Men's Golf 6 3.03
Varsity Women’s Soccer 18 3.60
JV Women’s Soccer 17 3.53
Varsity Softball 14 3.24
JV Softball 10 3.23
Varsity Men's Swim and Dive 10 3.43
Varsity Women's Swim Dive 19 3.88
JV Women's Swim and Dive 10 3.94
Varsity Men's Tennis 17 3.54
Varsity Men's Track and Field 17 3.02
Varsity Women's Track and Field 15 3.31
JV Men's Track and Field 19 3.30
JV Women's Track and Field 10 3.53
Varsity Men's Volleyball 11 3.67
JV Men's Volleyball 12 3.31
239 3.39
Athletes Average
hr 
Winter Sports 2007/2008 • Awards
Athlete Award
Basketball, Mens • Varsity CIF SJS D2 Playoffs!!!
A.J. Bridges All DRL • 1st Team
Pat Livingston All DRL • 1st Team
Roop Kahlon All DRL • 2nd Team
Brandon Broadway All DRL • 2nd Team
Deon Gunn DRL Sportsmanship Award
A.J. Bridges Mustang Award
Naashon Allen Most Improved Player
Deon Gunn Scholar Athlete
Basketball, Mens • JV
Brandon Ogle Mustang Award
Evan Favors Most Improved Player
Ervin Washington Scholar Athlete
Basketball, Mens • Frosh
Jaylen Brown Mustang Award
Omie Hartman Most Improved Player
Alex Avalos Scholar Athlete
Basketball, Women's • Varsity CIF SJS D2 Playoffs!!!
Jessica Flores All DRL • 1st Team
Aiwekhoe Okungbowa All DRL • 1st Team
Bathsheba Wariso DRL Sportsmanship Award
Jessica Flores Most Valuable Player
Bathsheba Wariso Mustang Coach's Award
Michelle Saetuern Most Improved Player
Chezla Self Most Inspirational
Basketball, Women's • JV
Kiara Adams Most Valuable Player
Jasmine Ortega Defensive Player of the Year
Cindy Lo Mustang Coaches Award
Julienne Sidqe Most Improved
Basketball, Women's • Frosh
Karissa Rubi Offensive Player of the Year
Vanessa Rubi Defensive Player of the Year
Kaleen Cole Most Improved
Brianna Washington Most Improved
Allyson Japlit Mustang Award
Wrestling • Varsity
Keini Wilson DRL Champion
Keini Wilson Sac-Joaquin Qualifier
Anthony Shirley Sac-Joaquin Qualifier
Ryan Hampton DRL Sportsmanship Award
Keini Wilson Most Valuable
Joseph Garner Most Valuable
Lorenzo Villanueva Most Improved
Andre Larry Coaches Award
Cassie Thompson Managers Award
Leah Stansberry Managers Award
hr
Winter Sports 2008/2007 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
Varsity Men’s Basketball 14 2.91
JV Men’s Basketball 16 2.83
Freshamn Men’s Basketball 11 3.32
Varsity Women’s Basketball 15 3.22
JV Women’s Basketball 9 3.33
Freshman Women’s Basketball 9 3.64
Varsity Wrestling 10 3.18
JV Wrestling 7 3.36
Varsity Cheerleading 13 3.25
JV Cheerleading 8 3.05
112 3.17
Athletes Average
hr
Fall Sports 2007 • Awards
Athlete Award
Cross Country • Varsity
Monica Haruna DRL: Sportsmanship Award
Cedric Martin DRL: Sportsmanship Award
Football • Varsity
Louis Canahuati All DRL • 1st Team
Gerome Johnson All DRL • 1st Team
Justin Gates All DRL • 1st Team
Jermarie Johnson All DRL • 1st Team
Chris Lee All DRL • 1st Team
Keini Wilson All DRL • 2nd Team
Javon Whitlock All DRL • 2nd Team
Mario Hunter All DRL • 2nd Team
Julius Levy All DRL • 2nd Team
P.J. Peralta All DRL • 2nd Team
Andre Larry DRL Sportsmanship Award
Louis Canahuati Most Valuable Player
Justin Gates Offensive Player of the Year
Jermarie Johnson Offensive Player of the Year
Gerome Johnson Defensive Player of the Year
P.J. Peralta Most Improved Player
Joseph Garner Most Improved Player
Erick Cordova Special Teams Player of the Year
Louis Canahuati Mustang Pride Award
Kieni Wilson Mustang Pride Award
Daniel Martin Mustang Pride Award
Justin Gates Mustang Pride Award
Gerard Anderson Mustang Pride Award
Javon Whitlock Mustang Pride Award
Golf, Women's • Varsity
Jamie Tactay DRL Sportsmanship Award
Kiara Adams Most Valuable Player
Jamie Tactay Coach's Award
Thanh Nguyen Most Improved Player
Soccer, Men's • Varsity
Roop Kahlon All DRL • 1st Team
Jose Calderon DRL Sportsmanship Award
Jas Bains Most Valuable Player
Roop Kahlon Coaches Award
David Espinoza Golden Boot
Alejandro Becerra Most Improved
Jose Calderon Most Inspirational
Volleyball, Women's • Varsity
Jade Glymph All DRL • 1st Team
Lauren Mace All DRL • 1st Team
Rachel Thompson DRL Sportsmanship Award
Jade Glymph Offensive Player of the Year
Lauren Mace Defensive Player of the Year
Sheba Wariso Coach's Award
Water Polo, Men's • Varsity
Jeremy Acevedo Most Valuable Player
Ephraim Watkins Most Improved
Kaled Al-Sarraj Most Improved
Kevin Mallett Most Inspirational
Water Polo, Women's • Varsity
Leah Stansberry Most Valuable Player
Gwen Peterson Most Improved
Lauren Wilkins Most Inspirational
Cross Country, Men's • JV
Nick Fetherston Most Valuable Athlete
Caitlin Devlin Most Valuable Athlete
Football • JV Delta River League Champions !!!
Mannie Acierto Mustang Award
Jay Flurry Mustang Award
Sedale Hunter Mustang Award
Jeremy Jones Mustang Award
Sione Sina Mustang Award
Lamin Wilson Mustang Award
Jesse Illoreta Most Improved
Soccer, Men's • Junior Varsity
Tim Saephan Most Valuable Player
Martin Garcia Most Improved
Leonardo Hernandez Most Inspirational
Robert Starkey Coach's Award
Jaime Vega Ironman
Tennis, Women's • JV
Vanessa Frazier Diamond in the Rough
Volleyball, Women's • JV
Heather Wilkinson Most Valuable Player
Beatriz Cruz Coach's Award
Football • Freshman
Michael Calvan Mustang Award
David Lee Mustang Award
Drake Tofi Mustang Award
Michael Worthen Mustang Award
Diego Canahuati Most Improved
hr
Fall Sports 2007 • Team G.P.A..
Sport # of Athletes G.P.A.
JV Men’s Cross Country 7 3.48
JV Women’s Cross Country 14 3.48
Varsity Football 35 3.11
JV Football 21 3.17
Frosh Football 21 3.15
Varsity Women’s Golf 8 3.73
JV Women’s Golf 4 4.0
Varsity Men’s Soccer 17 2.9
JV Men’s Soccer 17 3.26
Varsity Women’s Tennis 13 3.83
JV Women’s Tennis 12 4.06
Varsity Women’s Volleyball 9 3.64
JV Women’s Volleyball 9 3.67
Frosh Women’s Volleyball 9 3.39
Varsity Men’s Water Polo 13 2.98
Varsity Women’s Water Polo 12 3.79
Varsity Cheerleading 13 3.37
JV Cheerleading 8 3.04
241 3.36
Athletes Average
hr
2007/2006 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
TEAM OF THE YEAR
2ND DRL & DIVISION 1 SECTION WOMEN’S TRACK & FIELD
ATHLETE OF THE YEAR
MALE FEMALE
JASON HORTON ADRIANNA RICKS
ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
MALE FEMALE
PAVEL ARESTOV KATIE ADDOBATI
AARON JACKSON IZIEBE OKUNGBOWA
SEAN STALLWORTH MOST IMPROVED ATHLETE
MARCOS NEVAREZ COMEBACK ATHLETE OF THE YEAR
Scholar Athlete Award Senior Honor Cord 3 Sport Athlete
WALEED ABED WALEED ABED THANH TRAN
ERICA ADAMS ERICA ADAMS KEINI WILSON
CRYSTAL FLORES ADRIANA RICKS DANITZIA PASILLAS
DOUGLAS HEM ADDOBATI, KATIE ERICK CORDOVA
RYAN LOCHAN AL-SARRAJ, RAMY CARMEN KNIGHTON
IKE NNOLI ARESTOV, PAVEL CARLETON CARPENTER
LONG PHAM FETHERSTON, JOSH ASHA JORDAN
ADRIANA RICKS HORTON, JASON LOUIS CANAHUATI
GARY UPPAL JOSE, SARAH ARIEL CORONA
ZACH WHEATON MOORMAN, KEITH GERARD ANDERSON
ALVIN ZHU PASILLAS, DANITIZIA KATIE ADDOBATI
YUN, REUTHTIE JEREMY ACEVEDO
AUBREY EGOLF
DABRIELLE ROBERTSON
MARCIAN EVANS
MICHELLE SAETEURN
EVAN FAVORS
KORTNEE SMITH
JOSEPH GARNER
BREONA THOMAS
AARON JACKSON
LINA TRAN
ANDRE LARRY
BATHSHEBA WARISO
CHRIS LEE
AMY ZHANG
CHRIS MOOCK
ANDREW PICARD
KEN SACLOLO
ASHNEEL SINGH
BRENT SNYDER
Spring Sports 2007 • Awards
Athlete Award
Men's Baseball • Varsity
Erick Cordova DRL SPORTSMANSHIP
Jeremy Acevedo MOST IMPROVED
Mike Padilla COMEBACK ATHLETE
Varsity's Men's Golf
Chris Wong DRL SPORTSMANSHIP
Ryan Medina MVP
Women's Soccer • Varsity
Melissa McKenzie ALL DRL 1st TEAM
Bethsheba Wariso ALL DRL 1st TEAM
Jen DeLeon DRL SPORTSMANSHIP
Bathsheba Wariso MVP
Jen DeLeon Coaches Award
Andrea Byrd MOST IMPROVED
LaQuesha Smith GOLDEN BOOT
Melissa McKenzie IRON WOMAN
Women's Softball • Varsity
Danai Martin ALL-DRL 1st TEAM
Anna Feick DRL SPORTSMANSHIP
Brittany Hamilton MVP
Anna Feick MOST INSPIRATIONAL
Dez Wood MOST INSPIRATIONAL
Heather Wilkinson MOST IMPROVED
Swimming and Diving • Varsity
Pavel Arestov DRL SPORTSMANSHIP
Kalena Newton DRL SPORTSMANSHIP
Pavel Arestov MVS
Erin Reeder MVS
Andrew Picard MOST IMPROVED
Claire Kooi MOST IMPROVED
Ken Saclolo MOST INSPIRATIONAL
Michelle Farmer MOST INSPIRATIONAL
Kevin Mallett MUSTANG AWARD
Leah Stansberry MUSTANG AWARD
Men's Tennis • Varsity
Matt Illagan ALL-DRL 1st Team
Anthony Ancheta ALL-DRL 1st Team
Anthony Ancheta DRL SPORTSMANSHIP
Matt Illagan MVP
James Luu MOST IMPROVED
Alkey Pandya MOST INSPIRATIONAL
Long Pham TEAM SPIRIT
Track and Field • Varsity
Andra Harris STATE MEET QUALIFIERS
Zakia Williams STATE MEET QUALIFIERS
Jasmine Durate STATE MEET QUALIFIERS
Shanae Lawrence STATE MEET QUALIFIERS
DIV 1 SECTION and MASTERS CHAMPION
Andra Harris 200
DRL INDIVIDUAL CHAMPIONS
Daniel Martin 200
Daniel Martin 400
Marcos Nevarez 300 HURDLE
Aaron Jackson 110 HURDLE
Andra Harris 100
Andra Harris 200
Andra Harris 4x 100
Zakia Williams 400
Zakia Williams 4x 100
Courtenay Williams SHOT PUT and DISCUS
Jasmine Durate 4x 100
Shanae Lawrence 4x 100
Jordan Walker DRL SPORTSMANSHIP
Caitlyn Imura DRL SPORTSMANSHIP
Andra Harris MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Daniel Martin MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Courtenay Williams MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Ike Nnoli MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Men's Volleyball • Varsity
Jason Horton ALL-DRL 1st Team
Reuthtie Yun ALL-DRL 1st Team
Nick Jew ALL-DRL 1st Team
Jonathan Nguyen DRL SPORTSMANSHIP
Nick Jew OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Jason Horton DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Aubrey Egolf COACHES AWARD
JV BASEBALL
Justin Logan MVP
JV WOMEN’S SOCCER
Chezla Self MVP
Cassie Thomas Coaches Award
Erika Tavisora MOST IMPROVED
Vanessa Frazier GOLDEN BOOT
JV SOFTBALL
Morgan Roberts MVP
Kristen Liaz MOST IMPROVED
Undrea Richardson MOST IMPROVED
JV SWIMMING and DIVING
Kalena Newton MVS
Michael Howe MVS
JV TRACK and FIELD
Jessica Caldwell MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Tyler Odom MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Nyesa Enakaya MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Ryan Grey MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
DRL JV INDIVIDUAL CHAMPIONS
Justine Luong 300 HURDLE
Justine Luong 4x 100
Justine Luong POLE VAULT
Jessica Caldwell 200
Jessica Caldwell 4x 100
Savannah Caldwell 4x 100 RELAY
Nyessa Enakaya TRIPLE JUMP
Nyessa Enakaya 4x 100
Dabrielle Robertson SHOT PUT
JV MEN’S VOLLEYBALL
Chris Sconiers-F CAPTAIN AWARD
Marcian Evans CAPTAIN AWARD
Ryan Cheung MOST IMPROVED
Spring Sports 2007 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
VARSITY BASEBALL 12 2.94
JV BASEBALL 12 3.33
VARSITY MEN’S GOLF 8 3.29
VARSITY WOMEN’S SOCCER 19 2.99
JV WOMEN’S SOCCER 17 3.69
VARSITY SOFTBALL 11 3.39
JV SOFTBALL 11 3.41
VARSITY MEN’S SWIMMING 10 3.11
VARSITY WOMEN’S SWIMMING 19 3.58
JV MEN’S SWIMMING and DIVING 3 3.42
JV WOMEN’S SWIMMING and DIVING 13 3.86
VARSITY MEN’S TENNIS 12 3.46
JV MEN’S TENNIS 3 3.00
VARSITY MEN’S TRACK and FIELD 18 2.84
VARSITY WOMEN’S TRACK and FIELD 20 3.39
JV MEN’S TRACK and FIELD 12 3.35
JV WOMEN’S TRACK and FIELD 11 3.25
VARSITY MEN’S VOLLEYBALL 11 3.70
JV MEN’S VOLLEYBALL 7 3.89
Total 229 3.36
Winter Sports 2006/2007 • Awards
Athlete Award
Men's Basketball • Varsity
SAC JOAQUIN SECTION DIVISION 2 PLAYOFF REPRESENTITIVE
Sean Stallworth MUSTANG AWARD
Domonick Woolridge MOST IMPROVED
Waleed Abed SCHOLAR ATHLETE
Sean Stallworth ALL-DRL
Jason HortonDRL SPORTSMANSHIP AWARD
Women's Basketball • Varsity
Awiekhoe Okungbowa OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Chezla Self DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Raquel Jauregui MUSTANG COACHES AWARD
Aiwekhoe Okungbowa ALL-DRL
Raquel Jauregui DRL SPORTSMANSHIP AWARD
Wrestling • Varsity
Keini Wilson MOST VALUABLE:
Gerard Anderson MOST IMPROVED
Aubrey Egolf MOST INSPRIATIONAL
Andre Larry COACHES AWARD
Tyron Demesa DRL SPORTSMANSHIP AWARD
JV MEN’S BASKETBALL
Thu Le MUSTANG AWARD
Nasshon Allen MOST IMPROVED
Thanh Tran SCHOLAR ATHLETE
FROSH MEN’S BASKETBALL
Jay Flurry MUSTANG AWARD
Timothy Japlit MOST IMPROVED
Robbie Veridiano SCHOLAR ATHLETE
JV WOMEN’S BASKETBALL
Angel Sanchez OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Atajanai King DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Amy Zhang MUSTANG COACHES AWARD
FROSH WOMEN’S BASKETBALL
Brittany Hines OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Jasmine Ortega DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Kiara Adams MUSTANG COACHES AWARD
JV WRESTLING
Chris Sevilla MOST IMPROVED
Winter Sports 2006/2007 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
VARSITY MEN’S BASKETBALL 16 2.88
JV MEN’S BASKETBALL 12 3.18
FRESHAMN MEN’S BASKETBALL 11 3.18
VARSITY WOMEN’S BASKETBALL 11 3.74
JV WOMEN’S BASKETBALL 12 3.06
FRESHMAN WOMEN’S BASKETBALL 11 3.27
WRESTLING 25 3.31
VARSITY CHEERLEADING 17 3.29
CHEERLEADING 13 3.06
TOTAL 128 3.21
Fall Sports 2006 • Awards
Athlete Award
Cross Country • Varsity
Josh Fetherston DRL SPORTSMANSHIP AWARD
Carmen Knighton DRL SPORTSMANSHIP AWARD
Josh Fetherston Men’s MOST VALUABLE ATHLETE
Carmen Knighton Women’s MOST VALUABLE ATHLETE
Football • Varsity
ALL DRL 1st Team
Louis Canahuati Keini Wilson
2nd Team
Gerome Johnson Anthony Lawrence
Chris Lee Javon Whitlock
Honorable Mention
Johnny Lewis Marcos Nevarez
Bryan Parker P.J. Peralta
Keini Wilson DRL SPORTSMANSHIP AWARD
Johnny Lewis MVP
Louis Canahuati OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Keini Wilson DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Gerome Johnson DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Javon Whitlock MOST IMPROVOED
Jermarie Johnson SPECIAL TEAMS PLAYER OF THE YEAR
Bobby Coelho MUSTANG PRIDE AWARD
Johnny Lewis MUSTANG PRIDE AWARD
Harvey Noguera MUSTANG PRIDE AWARD
Women's Golf • Varsity
Carmen Knighton MVP
Candace Teurn MOST ADVANCED
Kiara Adams CAPTAIN
Kim Dickerson MOST IMPROVED
Lakendra Hardwick MOST IMPROVED
Jamie Tactay MOST IMPROVED
Men's Soccer • Varsity
Christian Sanchez ALL DRL 1st Team
Roop Kahlon DRL SPORTSMANSHIP AWARD
David Espinoza OFFENSIVE MVP
Christian Sanchez DEFENSIVE MVP
Andrew Picard OVERALL MVP
Women's Tennis • Varsity
ALL DRL 1st Team
Harriette Hong Lien Huynh
Pan Lee DRL SPORTSMANSHIP AWARD
Ngoc Huynh MVP
Pan Lee MOST IMPROVOED
Kassia Ho MOST INSPRIATIONAL
Amber Jackson TEAM SPIRIT SENIOR AWARD
Women's Volleyball • Varsity
ALL DRL 1st Team
Jade Glymph Lauren Mace
Aneesa Enakaya DRL SPORTSMANSHIP AWARD
Jade Glymph OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Lauren Mace DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Aneesa Enakaya MOST IMPROVED
Men's Water Polo • Varsity
Kennielle Saclolo MVP
Kevin Mallett MOST IMPROVOED
Pavel Arestov MUSTANG AWARD
Jordan Huynh MOST INSPRIATIONAL
CAPTAINS
Kenielle Saclolo Ramy Al-Sarraj
Women's Water Polo • Varsity
Anna Feick MVP
Kimberely Jillson MOST IMPROVED
Victoria Cazares MUSTANG AWARD
Sarah Jose MOST INSPRIATIONAL
CAPTAINS
Sarah Jose Rebecca Iniquez
CROSS COUNTRY
Shanae Lawrence JV Women’s MOST VALUABLE ATHLETE
JV FOOTBALL
Daryl Ancheta MUSTANG AWARD
Alex Cablona MUSTANG AWARD
Mario Hunter MUSTANG AWARD
Thanh Tran MUSTANG AWARD
Darren Jones MOST IMPROVED
FROSH FOOTBALL
Mannie Acierto MUSTANG AWARD
William Brown MUSTANG AWARD
John Copeland MUSTANG AWARD
Jay Flurry MUSTANG AWARD
Brandon Robinson MUSTANG AWARD
Ronald Williams MUSTANG AWARD
Lee Xiong MUSTANG AWARD
Brandon Robinson MOST IMPROVED
JV WOMEN’S VOLLEYBALL
Christina Kaebnick MVP
Aimee Jose COACHES AWARD
Jackie Pasillas COACHES AWARD
FROSH WOMEN’S VOLLEYBALL
Cindy Lo MOST IMPROVED:
Acacia Hagen COACHES AWARD
Fall Sports 2006 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
VARSITY MEN’S CROSS COUNTRY 7 3.06
VARSITY WOMEN’S CROSS COUNTRY 6 3.79
JV WOMEN’S CROSS COUNTRY 8 3.39
VARSITY FOOTBALL 32 3.16
JV FOOTBALL 20 3.03
FROSH FOOTBALL 20 2.96
VARSITY WOMEN’S GOLF 11 3.36
JV WOMEN’S GOLF 1 3.25
VARSITY MEN’S SOCCER 19 2.36
VARSITY WOMEN’S TENNIS 13 3.82
JV WOMEN’S TENNIS 5 3.60
VARSITY WOMEN’S VOLLEYBALL 9 3.89
JV WOMEN’S VOLLEYBALL 10 3.27
FROSH WOMEN’S VOLLEYBALL 10 3.57
VARSITY MEN’S WATER POLO 11 3.25
VARSITY WOMEN’S WATER POLO 17 3.40
VARSITY CHEERLEADING 22 3.19
JV CHEERLEADING 15 3.08
TOTAL 236 3.22
2006/2005 • Year End Athletic Awards
Award Team/Player
TEAM OF THE YEAR
Sac-Joaquin Section Playoffs – 1st Playoff Team in MTHS History VARSITY WOMEN’S BASKETBALL
ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES
MALE FEMALE
BOBBY COELHO ERICA ADAMS
JOSH FETHERSTON SARAH JOSE
JASON HORTON ADRIANNA RICKS
MOST IMPROVED ATHLETE TYLER BALDWIN
COMEBACK ATHLETE OF THE YEAR CANDACE TEURN

Scholar Athlete Award 3 Sport Athlete
WALEED ABED JEREMY ACEVEDO
ERICA ADAMS GERARD ANDERSON
GERARD ANDERSON ERICA ADAMS
AMANDA BAGAN AMANDA BAGAN
HEILE GANTAN CAITLYN IMURA
ADRIANA RICKS TYLER BALDWIN
BATHSHEBA WARISO CARMEN KNIGHTON
LOUIS CANAHUATI
BOBBY COELHO
RASHAAD COLEMAN
JACKIE PASILLAS
ANGELICA SANCHEZ
ERICK CORDOVA
LINA TRAN
AUBREY EGOLF
BATHSHEBA WARISO
MARCIAN EVANS
JUSTIN GATES
LYNDIN KING
MARVELL LESTER
JULUIS LEVY
DANIEL MARTIN
ADAM OLIVER
ANDREW PICARD
GARRETT REDDING
THANH TRAN
KEINI WILSON

Spring Sports 2006 • Awards
Athlete Award
Men's Golf • Varsity
Chris Wong MVP
Ryan Medina MOST IMPROVED
Women's Soccer • Varsity
Jen DeLeon OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Bathsheba Wariso DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
2nd TEAM ALL-SFL
Bathsheba Wariso Jen DeLeon
Softball • Varsity
Anna Feick MVP
Dez Wood MVP
Anna Feick MOST INSPIRATIONAL
Ashley Carter-Cook MOST IMPROVED
Anna Feick ALL-SFL 1st TEAM
Dez Wood HONORABLE MENTION ALL-SFL
Swimming and Diving • Varsity
Ken Saclolo MVS
Julie Halderman MVS
Tyler Baldwin MOST IMPROVED
Sarah Jose MOST IMPROVED
Aaron Stinson COACHES AWARD
Rebecca Iniquez COACHES AWARD
Men's Tennis • Varsity
Matt Illagan MVP
Alvin Zhu MOST IMPROVED
Shahrukh Khawar MOST INSPIRATIONAL
Matt Illagan ALL-SFL 1st TEAM
Track and Field • Varsity
Aaron Jackson MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Erica Adams MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Adriana Ricks MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Harvey Noguera MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Jacquay Clifford MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Masters Meet Qualifiers
Daniel Martin 200
Adriana Ricks Long Jump
Aaron Jackson 300 Hurdles Masters Meet Qualifiers
Men's Volleyball • Varsity
Vadim Drozhzhin MOST IMPROVED
Joseph Socias MOST INSPIRATIONAL
Douglas Hem MOST IMPROVED HITTER
Reuthtie Yun MOST IMPROVED OFFENSE
Aubrey Egolf MOST IMPROVED DEFENSE
Jason Horton COACHES AWARD
JV BASEBALL
Deon Gunn MOST VALUABLE OFFENSE
Ray Casillas MOST VALUABLE DEFENSE
Jeremy Acevedo MOST IMPROVED
JV SOFTBALL
Christina Kaebnick MVP
Morgan Roberts MOST INSPIRATIONAL
Brittany Velasquez MOST IMPROVED
Lakendra Hardwick COACHES AWARD
JV SWIMMING and DIVING
Zoe Thompson MVD
Michelle Esponda MOST IMPROVED
Catherine Nguyen COACHES AWARD
Zoe Thompson SFL JV DIVING CHAMPION
JV TRACK and FIELD SFL JV WOMEN’S TEAM CHAMPIONS
MOST VALUABLE TRACK ATHLETES
Daniel Martin Aiwekhoe Okungbowa
MOST VALUABLE FIELD ATHLETES
Mimi Huynh Rashaad Coleman
SFL JV INDIVIDUAL CHAMPIONS
Marcos Nevarez 300 hurdle
Rashaad Coleman 100,200,Long Jump
Aiwekhoe Okungbowa 100,200,High Jump
Danai Martin High Jump
Carmen Knighton Triple Jump
Michaela Guillory 100 and 300 Hurdles
Mimi Huynh Shot Put and Discus
JV MEN’S VOLLEYBALL
Nick Jew MVP
Sarthak Kohl MOST IMPROVED
Jonathan Nguyen CAPTAIN AWARD

Spring Sports 2006 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
JV BASEBALL 16 3.05
VARSITY MEN’S GOLF 10 3.52
VARSITY WOMEN’S SOCCER 16 3.33
VARSITY SOFTBALL 12 3.00
JV SOFTBALL 12 3.17
VARSITY SWIMMING & DIVING 19 3.40
JV SWIMMING & DIVING 9 4.06
VARSITY MEN’S TENNIS 14 3.64
VARSITY TRACK & FIELD 11 3.24
JV TRACK & FIELD 26 3.17
VARSITY MEN’S VOLLEYBALL 6 3.83
JV MEN’S VOLLEYBALL 9 3.94
TOTAL 160 3.38

Winter Sports 2006/2005 • Awards
Athlete Award
Men's Basketball • Varsity
Aaron Jackson MUSTANG AWARD
Deon Gunn MOST IMPROVED
Waleed Abed SCHOLAR ATHLETE
Aaron Jackson 2nd Team ALL-SFL
Women's Basketball • Varsity
SAC JOAQUIN SECTION DIVISION 3 PLAYOFF REPRESENTITIVE
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Jessica Flores Aiwekhoe Okungbowa
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Chezla Self Iziegbe Okungbowa
Donalyn Castellano MUSTANG COACHES AWARD
Jessica Flores ALL-SFL
HONORABLE MENTION ALL SFL
Aiwekhoe Okungbowa Iziegbe Okungbowa
Wrestling • Varsity
Bobby Coehlo MOST VALUABLE
Rotell Wilkins MOST IMPROVED
Kevin Mallett CAPTAIN
Julius Levy COACHES AWARD
JV MEN’S BASKETBALL
Brandon Broadway MUSTANG AWARD
Jermarie Johnson MOST IMPROVED
Jermarie Johnson SCHOLAR ATHLETE
FROSH MEN’S BASKETBALL SFL FROSH TEAM CHAMPIONS
Angelo Bridges MUSTANG AWARD
Chuyee Xiong MOST IMPROVED
Daryl Ancheta SCHOLAR ATHLETE
JV WOMEN’S BASKETBALL
Berri Myers OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Shavell Crawford DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Candace Teurn MUSTANG COACHES AWARD
FROSH WOMEN’S BASKETBALL
Amy Zhang MUSTANG COACHES AWARD
JV WRESTLING
Andre Larry MOST INSPIRATIONAL
Erick Cordova MOST IMPROVED

Winter Sports 2006/2005 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
VARSITY MEN’S BASKETBALL 14 2.98
JV MEN’S BASKETBALL 10 2.61
FRESHAMN MEN’S BASKETBALL 10 3.07
VARSITY WOMEN’S BASKETBALL 12 3.53
JV WOMEN’S BASKETBALL 13 3.49
FRESHMAN WOMEN’S BASKETBALL 9 3.36
WRESTLING 25 3.21
CHEERLEADING 14 3.05
TOTAL 107 3.16

Fall Sports 2005 • Awards
Athlete Award
Cross Country
Josh Fetherston Men’s MOST VALUABLE ATHLETE
Trinh Nguyen Women’s MOST VALUABLE ATHLETE
Football • Varsity
CAPTAINS
Gerard Anderson Louis Canahuati
Van Jones Keini Wilson
Johnny Lewis MOST IMPROVED
Devon Duncan MOST OUTSTANDING OFFENSE
Daniel Martin MOST OUTSTANDING DEFENSE
Bobby Coelho MOST OUTSTANDING SPECIAL TEAMS
ALL SFL 2nd Team
Devon Duncan
Honorable Mention
Louis Canahuati Rashad Coleman
Daniel Martin Keini Wilson
Women's Tennis • Varsity
Berri Myers MVP
Lien Huynh MOST IMPROVED
Diana Hoang MOST INSPIRATIONAL
ALL SFL – SAN JOAQUIN SECTION DIVISION ll SEMI-FINALIST
Berri Myers
Women's Volleyball • Varsity
Jade Glymph MOST IMPROVED
Lauren Mace COACHES AWARD
Lauren Mace ALL SFL: 1sr Team
Honorable Mention
Jade Glymph Quinn Williams
JV FOOTBALL
Jermarie Johnson MOST IMPROVED
MUSTANG AWARD WINNERS
Erick Cordova Cody Hileman
Lyndin King Marvell Lester
Kevin Mallett Ephraim Watkins
FROSH FOOTBALL
Thanh Tra MOST IMPROVED
MUSTANG AWARD WINNERS
Daryl Ancheta Alex Cablona
Marcian Evans Andre Larry
Sedrick Thompson
JV MEN”S SOCCER
Andrew Picard MVP
Roop Kahlon MVP
David Espinoza COACHES AWARD
JV WOMEN’S VOLLEYBALL
Michelle Mua MVP
Gessa Taylor MOST IMPROVED
Van Tran HUSTLE AWARD
FROSH WOMEN’S VOLLEYBALL
Brittany Whitson MOST IMPROVED
Jackie Pasillas COACHES AWARD

Fall Sports 2005 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
VARSITY CHEERLEADING 16 3.06
VARSITY CROSS COUNTRY 11 3.47
VARSITY FOOTBALL 26 3.02
JV FOOTBALL 22 2.81
FROSH FOOTBALL 22 2.98
JV WOMEN’S GOLF 5 3.23
JV MEN’S SOCCER 12 2.63
VARSITY WOMEN’S TENNIS 13 3.83
VARSITY WOMEN’S VOLLEYBALL 9 3.56
JV WOMEN’S VOLLEYBALL 9 3.72
FROSH WOMEN’S VOLLEYBALL 9 3.38
TOTAL 154 3.16

Spring Sports 2005 • Awards
Athlete Award
BASEBALL – TBA
MEN’S GOLF
Chris Wong MOST VALUABLE PLAYER
Ryan Medina MOST IMPROVED
Bill Anders TEAM LEADER
WOMEN’S SOCCER
LaQuesha Smith MOST VALUABLE PLAYER
Marisol Urena COACHES AWARD
SOFTBALL
Dezare Wood MOST VALUABLE PLAYER
Lakendra Hardwick MOST IMPROVED
Nikki Phares MUSTANG AWARD
October King MOST INSPIRATIONAL
Amanda Bagan COACHES AWARD
SWIMMING and DIVING
Julie Halderman ALL AROUND MVP
Zoe Thompson DIVING MVP
Ephraim Watkins MOST IMPROVED DIVER
Ramy Al-Sarraj TEAM AWARD
Beau Loke COACHES AWARD
Jennie Ha COACHES AWARD
MEN’S TENNIS
Matt Illagan MOST VALUABLE PLAYER
Jack Ho MOST IMPROVED
Alkey Pandya MOST INSPIRATIONAL
TRACK and FIELD
MALE TRACK ATHLETE OF THE YEAR
Tony Benefield Top 5 Sac-Joaquin Section 200m time
FEMALE ATHLETE OF THE YEAR
Victoria Griffin-Moore Top 5 Sac-Joaquin Section 110h time
MALE FIELD ATHLETE OF THE YEAR
Marcos Neveraz
FEMALE FIELD ATHLETE
Katie McGuirre
MEN’S VOLLEYBALL – TBA

Spring Sports 2005 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
BASEBALL 17 2.82
MEN’S GOLF 6 3.25
WOMEN’S SOCCER 16 3.37
SOFTBALL 13 3.04
SWIMMING & DIVING 14 3.35
MEN’S TENNIS 11 3.73
TRACK & FIELD 35 3.24
MEN’S VOLLETBALL 9 3.56
TOTAL 121 3.26

Winter Sports 2005/2004 • Awards
Athlete Award
JV MEN’S BASKETBALL
Jason Horton MUSTANG AWARD
Aaron Jackson MOST IMPROVED
Waleed Abed SCHOLAR ATHLETE
FRESHMAN MEN’S BASKETBALL
Brandon Broadway MUSTANG AWARD
Daniel Martin MOST IMPROVED
Matt Illagan SCHOLAR ATHLETE
JV WOMEN’S BASKETBALL
Jessica Flores MOST VALUABLE PLAYER
Erica Adams DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Mercy Higgwe MOST IMPROVED
Doalyn Castellano MOST IMPROVED
FRESHMAN WOMEN’S BASKETBALL
Berri Myers OUTSTANDING PLAYER
Sheena Changco COACHES AWARD
Candace Teurn COACHES AWARD
Mauriel Valino SCHOLAR ATHLETE
WRESTLING
Pavel Arestov MOST VALUABLE
Marvell Lester MOST IMPROVED
Aubrey Egolf MOST INSPIRATIONAL
Joseph Garner CAPTAIN
Kevin Mallett SPORTSMANSHIP/COACHES AWARD
JV CHEERLEADING
Sydni Bell MUSTANG AWARD
Keisha Carter MOST IMPROVED
Christie Lelko MOST SPIRITED
FRESHMAN CHEERLEADING
Samantha Johnson MUSTANG AWARD
Angelica Estes MOST IMPROVED
Kami Johnson MOST SPIRITED

Winter Sports 2005/2004 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
JV MEN’S BASKETBALL 11 3.02
FRESHMAN MEN’S BASKETBALL 9 2.99
JV WOMEN’S BASKETBALL 10 3.83
FRESHMAN WOMEN’S BASKETBALL 11 2.88
WRESTLING 22 2.95
JV CHEERLEADING 8 2.97
FRESHMAN CHEERLEADING 9 3.05
TOTAL 80 3.11

Fall Sports 2004 • Awards
Athlete Award
CROSS COUNTRY
Pavel Arestov MVP
Josh Featherston MOST IMPROVED
Mike Featherston COACHES AWARD
Michelle Zhu COACHES AWARD
Kevin Voong COACHES AWARD
JV BOYS
2nd Place DIVISION IV SECTION CHAMPIONSHIPS
Pavel Arestov Josh Featherston
Bryan Griffe Mike Featherston
Kevin Voong
FOOTBALL
Nick Hunley MUSTANG AWARD
Spencer Saunders MUSTANG AWARD
Jeremy Acevedo MUSTANG AWARD
Erich Cordova MUSTANG AWARD
Jordan Huynh MUSTANG AWARD
Bobby Coelho MUSTANG AWARD
Daniel Martin MUSTANG AWARD
Louie Canahuati MUSTANG AWARD
Marcus Nguyen MUSTANG AWARD
Adam Oliver MUSTANG AWARD
MEN’S SOCCER
Andrew Picard MVP
Filberto Avila MOST IMPROVED
Chris Ruiz COACHES AWARD
Aubrey Egolf COACHES AWARD
WOMEN’S TENNIS
Berri Myers MVP
Amber Jackson MOST IMPROVED
Amanda Gray MOST INSPIRATIONAL
– SFL INDIVIAUAL SINGLES CHAMPION – SAN JOAQUIN SECTION DIVISION ll SEMI-FINALIST
Berri Myers
JV WOMEN’S VOLLEYBALL
Lauren Mace MVP
Ashley Carter-Cook MOST IMPROVED
Jennifer Gonzales COACHES AWARD
FROSH WOMEN’S VOLLEYBALL
Bathsheba Wariso CO-MVP
Jade Glymph CO-MVP
Gessa Taylor MOST IMPROVED

Fall Sports 2004 • Team G.P.A
Sport # of Athletes G.P.A.
JV CHEERLEADING 11 2.81
FRESHMAN CHEERLEADING 11 3.11
CROSS COUNTRY 7 3.55
JV FOOTBALL 19 2.96
FREHSMAN FOOTBALL 28 3.07
MEN’S SOCCER 15 2.84
WOMEN’S TENNIS 21 3.44
JV WOMEN’S VOLLEYBALL 8 3.59
FRESHMAN WOMEN’S VOLLEYBALL 8 3.11
TOTAL 128 3.13