2017-18 Athletic Award Winners

ATHLETE OF THE YEAR:

MALE                        FEMALE

Wayne Doroen          Tehya Beadles

ATHLETE OF THE YEAR NOMINEES:

MALE                        FEMALE

Ruben Garcia           Olga Canales

MOST IMPROVED ATHLETE:

Olga Canales

Sharif Farmer

COMEBACK ATHLETE OF THE YEAR:

Ruben Garcia

SCHOLAR ATHLETE AWARD:

Manuel Alcaraz                   Jiewen Li

Mikala Aumua                     Joshua Loyola

Tehya Beadles                     Peter Ly

Jordan Bolds                         Angelina Nguyen

Ariana Bruno                       Huy Nguyen

Dania Cervantes                  Theresa Nguyen

Nia Collins                            Nhu Phun

Christina Corona                 Aareonna Reid

Lisa Cummings                    Jenny Tran

Tri Dao                                  Brandon Troung

Kathy Ho                              Stephen Vang

Annie Huang                        Tou Vang

Chanh Lam                          Analisa Viloria

Jaylin Le                                Lori Voong

Nicholas Le                          Betty Wang

Karney Yu

SENIOR HONOR CORD

Javier Armenta    Nicholas Le

Amin Barker        Jiewen Li

Tehya Beadles     Peter Ly

Ariana Bruno       Scott Ly

Olga Canales        Emily Mark

Jaqueline Catano     Nhu Phun

Dania Cervantes  Isaac Ramirez

Nia Collins            Wesley Smith

Christina Corona    William Tang

Lisa Cummings    Nik Timonin

Richard Dang       Tou Vang

Wayne Doroen     Analisa Viloria

Adolph Lawrence          Karney Yu

3 SPORT ATHLETES:

FEMALE

Tehya Beadles

Christina Corona

Evalyn Liu

Jasmine Salee

Sarah Sin

MALE

Kevin Adams                     Adolph Lawrence

Andrew Almonte                 Michael Lee

Andreas Argumedo             Exavier Malanca

Brandon Blanton                 Sonny Nguyen

Prophet Brown                     Daniel Ramirez

Christian Calvan                 Caleb Ramseur

Jh’Kai De Bro                      William Reyes

Russell De Vera                   Reis Rogers

Wayne Doroen                     Jared Saechao

Albert Huynh                       Jeffery Singh

Kent Huynh                          Lathun Snipes

Brandon Hwa                       Kenneth Tecson

Diego Jimenez                     Anthony Thompson

Marcus Jones                        John Woodson

Chris Lands                          Eric Xiong

Zach Larrier                          Weldon Zhou

# of Athletes         473                             G.P.A.           3.45

  1st Team All-DELTA Athletes 20   Community Involvement             

                                         Mark Macres Memorial Football Game

                                                             Mark Macres Men’s Basketball Tournament

                                                            Mark Macres Track & Field Invitational

Athletic Scholarships Earned                  Community Service

Tehya Beadles – Alabama St.                     Elementary School Track Meet

Nia Collins – San Diego St.                        Track & Field helps w/ Harris MS Meets

Ben Dadzie – Chico St.                                Jr. Mustang Football Program

                                                                         Trailblazers AAU Basketball                    

                                                                         Trailblazers AAU Track & Field

                                                                        EGUSD Elem. School Basketball Tourney

Team & Indivdual Highlights

SJS Playoff Teams – Football

Track & Field – Masters Champions:  Zach Larrier 400, 4×400, Ruben Garcia, Bubba Echols, Camden Wheeler; 6 CIF State Meet Qualifier,  12- Masters qualifiers,  15 – D1 Section qualifers; Zach Larrier 4 SJS Championships, Nia Collins & Ruben Garcia 2 SJS Championships; Wrestling – 4 to Masters; Swimming –  8 – advanced to SJS Tournament; Football – Aztlan Lopez – 1st Team ALL-METRO   

2017-18 Winter Sports Awards

Winter Sports recap 17-18

Varsity Awards

VARSITY MEN’S BASKETBALL ALL-DELTA 1st TEAM: Marcus Robinson; MVP: Marcus Robinson; MOST IMPROVED: D’Andre McIntosh; COACHES AWARD: Ricki Jhajj; DELTA SPORTSMANSHIP: Christian Dabandan; OPTIMIST ALL-STAR GAME: Marcus Robinson

VARSITY WOMEN’S BASKETBALL – ALL-DELTA 1st TEAM: Tayla Thompson; OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Tayla Thompson; DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR: Makayla Phomphahanh; LADY MUSTANG AWARD: Arianna Bruno; DELTA SPORTSMANSHIP: Leandra Coronado

VARSITY WRESTLING – MASTERS QUALIFERS: Andreas Argumedo, Andrew Almonte, Russell De Vera; Taylor Balaoro; ALL-DELTA 1st TEAM: Andreas Argumedo; MVP:  Andreas Argumedo; MOST IMPROVED:  Mikala Aumua & Ambrose Lawrence; BREAKOUT WRESTLERS: Taylor Balaoro & Rusell De Vera; SENIOR LEADERSHIP AWARD:  Diana Cervantes

VARSITY MEN’S SOCCER – ALL-DELTA 1st TEAM: Rajveer Auijla; DEFENSIVE P.O.Y.: Rajveer Auijla; OFFENSIVE P.O.Y.: DeAndre Cooper; MUSTANG AWARD:  Ricardo Martinez; DELTA SPORTSMANSHIP: DeAndre Cooper

VARSITY WOMEN’S SOCCER – ALL-DELTA 1st TEAM: Tehya Beadles; MVP: Tehya Beadles; DO MORE AWARD: Emma Jenkins; LEGACY AWARD: Angela Garcia-Brockmann; MUSTANG SPIRIT AWARD– Jeanette Pena Cortez; DELTA SPORTSMANSHIP: Jaqueline Catano

VARSITY CHEERLEADING – MUSTANG AWARD: Jordan Bolds; MOST IMPROVED: Kimberly Ramirez; COACHES AWARD: Lilyanne Vu

JV & Frosh Awards
WINTER SPORTS – 2017-18

JV MEN’S BASKETBALL – MVP: Anthony Rilloraza; OFFENSIVE P.O.Y.: Prophet Brown; DEFENSIVE P.O.Y.: Jasdev Banwait

FROSH MEN’S BASKETBALL – MVP: Clarence Seludo; OFFENSIVE P.O.Y.: Noah Ramones; DEFENSIVE P.O.Y: Gabe Carter

JV WOMEN’S BASKETBALL – DEFENSIVE P.O.Y.: Dioni Davis; OFFENSIVE P.O.Y.:  Niki Caberwal; LADY MUSTANG: Kandace Sans

JV MEN’S SOCCERMVP: Jesse Rendon; MUSTANG AWARD:  Arturo Olguin; MOST IMPROVED:  Lathun Snipes

JV WOMEN’S SOCCERMVP: Jazmine Graciani; MOST IMPROVED: Alexandra Herrera; DO MORE AWARD: Mia Ly; MUSTANG SPIRIT AWARD:  Deanna Barnes

JV CHEERLEADING – MUSTANG AWARD: Caleigh Dabandan; MOST SPIRITED: Mya Smith; MOST DEDICATED:  Allexis Pascua

                                                                       # of Athletes               G.P.A.

VARSITY MEN’S BASKETBALL                                     13                     3.48

JV MEN’S BASKETBALL                                                15                     3.92

Frosh MEN’S BASKETBALL                                           14                     3.43

VARSITY WOMEN’S BASKETBALL                               12                     3.64

JV WOMEN’S BASKETBALL                                           7                     3.89

VARSITY MEN’S SOCCER                                            20                     3.16

JV MEN’S SOCCER                                                       20                     3.09

VARSITY WOMEN’S SOCCER                                      21                     3.40

JV WOMEN’S SOCCER                                                  16                    3.27

VARSITY WRESTLING                                                  18                     3.22

JV WRESTLING                                                             11                     3.16

VARSITY CHEERLEADING                                           20                     3.29 F & W

JV CHEERLEADING                                                      10                     3.56 F & W

TOTAL     197                   3.38

Monterey Trail Track and Field

Congratulations to our Track and Field program for their big wins this past weekend at the Arcadia Invitational, which is considered to be one of the most competitive meets in the country.

Our 4×400 team took first place. William Echols, Zach Larrier, Ruben Garcia and Camden Wheeler won the Open Division 4X400 with a time of 3:21.21.

 

In the nights 400M Invitational race Zach Larrier won with a state leading time and 7th fastest time in the nation with 47.12 seconds.

Nia Collins finished 4th overall in the women’s open division 300m hurdles.

Camden Wheeler ran a 49.71 at Friday’s Tiger Invitational to win the meet and qualify for Arcadia Invitational. His winning time is the fast time in California by a freshman this year.

GO MUSTANGS!!!!!!!!!

 

2018-19 MTHS Cheerleading Tryouts

Tryout Informational Parent Meeting:

This meeting is HIGHLY RECOMMENDED as the agenda items listed below will be discussed and all tryout forms will be distributed.

Wednesday, March 7th MTHS Cafeteria 7:00-8:00PM

 Tryout Flyer 2018-19

Tryout Meeting Agenda:       

  • Tryout Procedures
  • Program Expenses – Uniforms, Summer Camp, Spirit Attire, and Choreography/Music
  • Parent Participation – Fundraising
  • Academic Eligibility and Behavior
  • Handout of Required Forms for tryouts

 

Cheer Tryouts:

  • Attendance at all five days of tryouts is mandatory unless excused by a coach.
    • Monday through Friday April 9th – 13th 6:30-8:30 PM
      • Monday the 9th sign in at 6:00
    • Location: Small Gym or TBD
    • Attire: Shorts, T-Shirt, (no tank tops), Athletic Shoes, Bow

 

In Order to Attend Tryouts, Candidates Must Provide/have at the April 9th Sign-In:

  • Cheer candidates must have a 2.0 on their TERM 3 FINAL report card to be eligible to try out. Progress Reports will also be taken under consideration.
  • Cheerleaders will be invited to try out on the 13th based on prescreened grades/attendance/discipline.
  • Completed and signed Cheer Handbook Agreement
  • Completed Emergency Information Card

 

The entire tryout process is closed to spectators.

Only coaches, administration, judges, and staff are allowed during tryouts.

 

General Information:

  • Breakdown of program expenses will be discussed a t the parent meeting.
  • There will be summer practices.
  • Summer camp date TBD.
  • Teams will be selected upon the following criteria:  grades/attendance/discipline, and an evaluation from the tryouts.
  • Varsity and JV cheerleading is a two season sport (fall/winter). Athletes are encouraged to play Spring Sports.
  • Physical fitness is involved in the cheer program at MTHS and there will be a summer conditioning program.
  • High school cheerleading is not run like a youth program.  Parental participation is encouraged; however final decisions are made by the coordinator/coaching staff. 
  • Please direct all further questions to Coach Charlie at coachcharlie@mthscheer.org.

NCAA Eligibility Center profile account

Student-Athlete Profile Account
When the NCAA Eligibility Center redesigned its registration website at www.eligibilitycenter.org , one of the most significant enhancements was the creation of the profile account.  The profile account gives college-bound student-athletes the opportunity to make the best decision about their college choices earlier in their high school careers. Students may now choose from the traditional certification account for those wanting to attend and compete at Division I and II schools, or a free profile account for those attending Division III schools and students who are not yet sure at what school they want to attend and compete.

Registration for a profile account is free and easy. Students should expect 10 to 20 minutes to complete a profile account. Also, if a student with a profile account decides to compete at the Division I or II level, they can easily transition their profile account to a certification account. (A registration fee of $80 (domestic/Canada) or $135 (international) is required to begin the certification process.) Please encourage your freshmen student-athletes to register for a free profile account.

The NCAA Eligibility Center, in partnership with the National Federation of State High School Associations (NFHS), has updated the NCAA Initial-Eligibility Course available through NFHSLearn.com. Counselors and coaches can visit NFHSLearn.com  and complete the FREE initial-eligibility course. This interactive course familiarizes viewers with Division I and II academic requirements, as well as the Eligibility Center’s registration and certification processes required for college-bound student-athletes. It’s a great tool for you and your colleagues. Please pass it on!